Wysoko czy nisko. Jak najlepiej powiesić telewizor na ścianie?

Telewizor w salonie nie tylko spełnia swoją podstawową funkcję, ale także stanowi jeden z elementów wystroju wnętrza. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na powieszenie go na ścianie. Rozwiązanie to zapewnia większą swobodę związaną z wyborem wielkości ekranu i zagospodarowaniem miejsca wokół. Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Na jakiej wysokości powiesić telewizor? To zależy od jego wielkości

Montaż telewizora na ścianie w salonie zależy od kilku parametrów. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość pomieszczenia, wielkość ekranu w telewizorze, a także miejsce, w którym znajdzie się urządzenie. Wiele osób popełnia przy tym błąd i umieszcza telewizor za wysoko lub za nisko. Obniża to komfort oglądania i utrudnia odpoczynek.

Odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości powiesić telewizor, jest bardzo prosta. Ekran powinien znajdować się na wysokości około 120-140 centymetrów od podłogi - w zależności od wymiaru przekątnej odbiornika. W przypadku większych telewizorów - o przekątnej ekranu 55-75 cali - wysokość montażu można zwiększyć.

Reklama

Gdy dystans jest duży, kąt pomiędzy linią wzroku a spojrzeniem na telewizor jest niewielki, co nie wpływa negatywne na komfort oglądania. Maksymalnie wysokość telewizora w dużym pomieszczeniu powinna być taka, żeby dolna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości wzroku.

Cale i odległość telewizora. Jak to wyliczyć?

Planując ustawienie telewizora na ścianie, powinniśmy zadbać też o optymalną odległość odbiornika od kanapy, z której będziemy oglądać ulubione programy. Przyjęło się zasadę, że minimalny dystans między widzem a telewizorem powinien wynosić dwukrotność szerokości ekranu. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na rozdzielczość odbiornika. W ten sposobów odległość kanapy od urządzenia powinna wynosić:

  • dla telewizora 4K - od 2 do 2,5 cm odległości na każdy cal przekątnej;
  • dla telewizora Full HD - od 4 do 4,5 cm odległości na każdy cal przekątnej.

Przy 50-calowym telewizorze 4K odległość naszego wzroku od ekranu może wynieść zaledwie 150-200 cm. Telewizor o tej samej szerokości ekranu, lecz w rozdzielczości Full HD, powinien znajdować się już w odległości około 200-230 cm od kanapy. Dystans ten sprawi, że oczy nie dostrzegą już różnicy wynikającej z pikseli wyświetlanych na ekranie i oglądanie telewizji będzie komfortowe.

Czytaj także:

Ile kosztuje Spotify w 2023 roku? Ceny na miesiąc i rok

Netflix robi czystki. Ostatni moment na obejrzenie tych produkcji [LISTA]

Odebrałem laptopa dla 4-klasisty. Ma jeden wielki mankament

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizor | 4K
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama