Włosi chcą opóźnić termin przejścia na DVB-T2

Włoskie stowarzyszenie konsumentów Adiconsum wniosło o przesunięcie terminu wprowadzenia do sprzedaży odbiorników z technologią wyłącznie DVB-T2 a nie tylko DVB-T.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 stycznia 2015 roku wszystkie urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej sprzedawane na włoskim rynku muszą obsługiwać DVB-T2. Jest to jeden z etapów przejścia w tym kraju na nowszy niż DVB-T standard. Chociaż Adiconsum uznaje potrzebę przejścia na DVB-T2 w celu poprawy jakości odbioru kanałów telewizyjnych, to jednak wyraziło swoje zaniepokojenie terminem wejścia tego obowiązku w życie, sugerując, że jest zbyt wczesny.

Prezes Adiconsum, Pietro Giordano, zwrócił uwagę, że we włoskiej naziemnej telewizji cyfrowej nie ma na razie kanałów FTA (kanały bezpłatne) nadawanych w tym standardzie ani nie są prowadzone żadne testy, które mogłyby być odbierane przez widzów. Z tych względów konieczne jest ustalenie terminu, który "zmusi" nadawców do rozpoczęcia nadawania w DVB-T2 z określoną kompresją, a dopiero potem powinno dojść do wyznaczenia daty rozpoczęcia sprzedaży urządzeń wyłącznie DVB-T2.

Według Giordano, komitet techniczny organizowany przez włoskiego regulatora medialnego powinien nie tylko starać się znaleźć rozwiązania, związane ze standardami, ale także zaproponować rządowi wyraźną ewolucję technologiczną telewizji we Włoszech, co pozwoli na zatwierdzenie technologii i terminów realizacji.

Reklama

Anita Kaźmierska

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: Telewizja naziemna | telewizja cyfrowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama