"Fajne masz cycki jak na 24 lata. Pzdr, Mati". Nie wierz w taki SMS!

Dostałaś podejrzanego SMS-a od niezidentyfikowanego nadawcy, który w smartfonie wyświetla się jako "Mati"? To nowa SMS-owa kampania phishingowa. Nie daj się oszukać i wystraszyć, nie reaguj, wspomniane zdjęcia nie istnieją. Sprawdź, jaka jest treść wiadomości i ostrzeż osoby w twoim otoczeniu, zwłaszcza koleżanki.

O zagrożeniu poinformowało CERT Polska na swoim profilu na Twitterze.

Treść SMS-a jest następująca: "Fajne masz cycki jak na 24 lata. W ogóle twój profil na [nazwa serwisu] mi się podoba. Jutro zadzwonię obgadać spotkanie. Pzdr, Mati". Nie ma on polskich znaków i znajduje się w nim faktyczny adres serwisu, którego zdecydowaliśmy się nie udostępniać.

Nadawcą tej niestandardowej wiadomości mają być Mati lub Seba, choć zaniepokojeni użytkownicy częściej wskazują tego pierwszego. W treści może się różnić wskazany wiek. SMS jest scamem, a podchodzi od oszustów, którzy wykorzystują potencjalny strach i grę na emocjach. Wspomniane zdjęcia nie istnieją, pod żadnym pozorem nie należy się więc umawiać na żadne spotkanie, które zagraża naszemu bezpieczeństwu.

Reklama

O sytuacji poinformujmy także nasze koleżanki — szantaż oraz gra na emocjach są potężnymi narzędziami, jakie sprawiają, że możemy za wszelką cenę chcieć wyjść z opresji. Tego typu wiadomość może porządnie wystraszyć, a świadomość będzie naszym sprzymierzeńcem. Na takie SMS-y nie należy reagować.

Wysyłanie podejrzanych SMS-ów to metoda często wykorzystywana przez przestępców

Cyberprzestępcy regularnie wykorzystują SMS-y w kampaniach phishingowych. W jednej z ostatnich wiadomości informowano o domniemanym mandacie, który ma być przekazany do komornika, jeśli potencjalna ofiara nie ureguluje zaległości w wysokości 5 złotych. Popularnym w ostatnim czasie SMS-ie wysyłanym przez oszustów jest też taki, który informuje o zawieszeniu czy zablokowaniu konta na Netflixie, a także o wygaśnięciu subskrypcji. Przestępcy wyłudzają w ten sposób dane z kart płatniczych. Jeśli więc otrzymamy podejrzany SMS, zachowajmy szczególną ostrożność i rozwagę. Wiadomości w niezmienionej formie można przekazać do CERT Polska na numer 799 448 084

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | oszustwa smsowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy