Bioniczny grzyb wytwarza elektryczność, dzięki grafenowi i bakteriom

Każdego dnia powstaje wiele wynalazków, które mogą na lepsze odmienić rzeczywistość naszego świata. Niestety, większość z nich nigdy nie doczeka realizacji, ale chociaż możecie o nich przeczytać.

Bioniczny grzyb wytwarza elektryczność, dzięki grafenowi i bakteriom
Bioniczny grzyb wytwarza elektryczność, dzięki grafenowi i bakteriomGeekweek - import

Jednym z takich godnych uwagi wynalazków jest bioniczny grzyb. Został on zbudowany przez zespół badawczy ze Stevens Institute of Technology w New Jersey. Inspiracją dla nich stał się zwykły grzyb, a w zasadzie jego istotne cechy związane z fotosyntezą. Postanowili oni wykorzystać je przy stworzeniu technologii produkcji taniej energii elektrycznej.

Jak zaplanowali, tak i zrealizowali swój projekt. Efekt zaskakuje, ale nie spodziewajmy się, że w najbliższym czasie wprowadzi rewolucje do świata technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Podczas eksperymentów, wydrukowali oni wzór organicznych paneli solarnych z pomocą nanowstążek grafenowych, na które nałożyli później bio-tusz zawierający cyjanobakterie.

Bioniczny grzyb wytwarza elektryczność dzięki grafenowi i bakteriom. Fot. American Chemical Society.

W dalszej części eksperymentu, oświetlono grzyba, aby wywołać reakcję fotosyntezy wśród bakterii. W miejscach przecięcia się wzoru atramentu biologicznego z bakterii i elektronicznego z grafenu, generowany był prąd elektryczny o natężeniu ok. 65 nanoamperów. Na razie to zbyt mało, aby wykorzystać bionicznego grzyba na masową skalę, ale na pewno znajdzie on zastosowanie jako mały gadżet oświetleniowy.

Naukowcy nie tracą nadziei na rozwinięcie i zwiększenie wydajności swojej technologii. Grzyby są idealnym i tanim w utrzymaniu miejscem do przechowywania zdolnych do produkcji energii bakterii. W przyszłości będziemy mogli tworzyć bioniczne rośliny, które dostarczą nam całe mnóstwo energii.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. American Chemical Society

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas