Naukowcy opracowali soczewkę działającą jak ludzkie oko
Najdoskonalszą soczewką na świecie jest ludzkie oko. Nic więc dziwnego, że naukowcy i producenci sprzętu fotograficznego od lat stawiają je sobie za niedościgniony wzór. Dużego postępu w tej dziedzinie udało się dokonać inżynierom z Uniwersytetu Stanowego w Ohio.
Skonstruowana przez nich soczewka została wykonana z elastycznego polimeru i wypełniona specjalnym płynem. W jej wnętrzu znalazły się niewielkie zbiorniczki, do których ciecz jest przepompowywana, dzięki czemu cała soczewka jest w stanie zmieniać swój kształt i - co za tym idzie - ogniskową. W bardzo podobny sposób funkcjonuje ludzkie oko, którego mięśnie również rozciągają soczewkę, aby umożliwić nam ostre widzenie obiektów w różnych odległościach.
Kolejnym atutem soczewki OSU są szerokie kąty widzenia. Tutaj twórcy porównują ją do oczu niektórych owadów (głównie much), które również składają się z wielu fasetek skierowanych w różnych kierunkach. Oko muchy nie jest jednak w stanie skoncentrować się na konkretnym punkcie, a sztuczna soczewka owszem, gdyż sama zarządza znajdującym się w niej płynem.
Do tej pory do osiągnięcia tych wszystkich efektów, przy zastosowaniu soczewek wykonanych ze szkła lub tworzywa sztucznego, konieczne było nie tylko wykorzystanie wielu ruchomych elementów, ale i w niektórych sytuacjach wymienienie całego obiektywu. Nowa technologia może zatem przełożyć się na miniaturyzację urządzeń, zwiększenie wygody użytkowania i obniżenie kosztów produkcji.
Na koniec złe wiadomości: twórcy elastycznej soczewki nie przewidują, aby dało się ją zastosować w smartfonach. Co to oznacza dla nas? Po niedawnych premierach takich słuchawek jak Lumia 1020, Galaxy S4 Zoom czy też Xperia Z1 mogło się wydawać, że smartfony pod względem technologicznym są już bardzo blisko dogonienia tradycyjnych kompaktów. Zanosi się jednak na to, że producenci aparatów nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i wkrótce uda im się ponownie odskoczyć o kilka lat świetlnych.
Z drugiej zaś strony producenci smartfonów również zbroją się jak mogą. Dość tutaj wspomnieć o zaprojektowanej przez firmę Pelican Imaging kamerze, która składa się aż z 16 funkcjonujących niezależnie od siebie soczewek, dzięki czemu fokus będzie możliwy do ustawienia nawet po zrobieniu zdjęcia. Projektem tym bardzo poważnie zainteresowana jest Nokia.
Miron Nurski