Aparat fotograficzny

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:16) Aktualizacja Środa, 15 listopada 2023 (14:29)
Aparaty fotograficzne to urządzenia do robienia zdjęć. Początkowo analogowe, które zapisywały obraz na kliszy. Obecnie elektroniczne, wyposażone w matrycę światłoczułą. Ta rejestruje dane widziane przez obiektyw w pojedynczym pliku graficznym, który można później z łatwością przerobić i poprawić w programie graficznym.
Aparat fotograficzny - najważniejsze informacje
Aparat fotograficzny Sony. /materiały prasowe

Aparat fotograficzny - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    urządzenie

Współczesne aparaty fotograficzne dzielą się na modele cyfrowe, lustrzanki oraz bezlusterkowce. Różnice pomiędzy nimi sprowadzają się przede wszystkim do lustra – to, jak sama nazwa wskazuje, można spotkać wyłącznie w lustrzankach.

To w ogromnym stopniu wpływa na wagę całego aparatu (zestaw body + obiektyw w przypadku bezlusterkowców jest dość lekki), a na jakość tylko w marginalnym stopniu. 

W aparatach ze zmiennym obiektywem można zmieniać ich charakterystykę pracy, uzyskując np. duży zoom w przypadku teleobiektywu lub zdjęcia typu makro. 

Kiedy powstała fotografia analogowa?

Pierwsze zdjęcie, które wykonał sam Joseph Nicéphore Niépce, powstało w 1826 roku i tę właśnie datę można uznać za początek fotografii znanej nam obecnie. Pierwszy aparat opracowano 10 lat wcześniej – w 1816 roku, który wykorzystywał do reprodukcji obrazu heliografię. 

Czy wizjer to obowiązkowy element wyposażenia aparatu fotograficznego?

Dzięki wizjerom elektronicznym każdy fotograf może przed ostatecznym wykonaniem zdjęcia sprawdzić wszystkie ustawienia oraz ich zgodność co do sceny. Bez tej opcji, czyli ze standardowym wizjerem opartym na układzie optycznym, rezultat jest niewiadomy – jakość zdjęcia można ocenić dopiero po wywołaniu wykonanej fotografii. 

Więcej na temat Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny - Wiadomości