Urządzenie robiące zdjęcia o rozdzielczości 50 Gpix

Jeszcze kurz nie opadł po zbiorowej ekstazie fanów i mediów nad Nokią 808 (telefon z matrycą 41 Mpix), a tu pojawia się urządzenie, które znacznie bardziej pobudza wyobraźnię. Co prawda nie zmieści się ono do komórki, ale zrobi wyjątkowe zdjęcia - w rozdzielczości 223 608 x 223 608!

Powyższa rozdzielczość jest wynikiem szybkiej kalkulacji bazującej na wielkości matrycy opisywanego urządzenia - 50 Gpix. Konstruktorami tego przedziwnego rejestratora są naukowcy z Duke University i University of Arizona. Niemały wkład w przedsięwzięcie miała także DARPA, co może sugerować przyszłe zastosowania aparatu.

Za produkcję zdjęcia o tak dużej rozdzielczości odpowiada 98 modułów połączonych w jedną matrycę. Jak się pewnie domyślacie, opracowanie optyki do tak dużej matrycy jest zadaniem praktycznie niemożliwym, więc konstruktorzy postanowili nadrobić ewentualne braki za pomocą zwiększonej mocy obliczeniowej post-processingu.

Reklama

Obiektyw został opracowany tak, aby dostarczać każdemu modułowi osobny fragment obrazu. Tak powstałe fragmenty układanki są składane przez komputer i wyświetlane w formie potężnego pliku wynikowego.

Mariusz Kamiński

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama