Navdy – wyświetlacz HUD na szybie każdego samochodu

Wyświetlanie danych na szybie samochodu bezpośrednio przed oczami kierowcy nie jest nowym pomysłem. Takie udogodnienia były jednak kojarzone przede wszystkim z nowymi i zazwyczaj dość drogimi pojazdami. Pojawiło się jednak rozwiązanie, dzięki któremu HUD może pojawić się na szybie każdego samochodu. A do tego będzie obsługiwany gestami.

Wyświetlacze HUD (Head-Up Display) pojawiły się w lotnictwie w latach 70. Powstały po to, by prezentować ważne dane bezpośrednio przed oczami pilota, który dzięki temu nie musi co chwilę spoglądać do wnętrza kokpitu.

Z czasem podobne rozwiązanie zaczęło się pojawiać w samochodach. Prekursorem był Oldsmobile Cutlass Supreme z 1988 roku, następnie Chevrolet z modelem Corvette, w 2004 HUD pojawił się w BMW serii 5, a w kolejnych latach był dostępny jako opcja w wielu różnych modelach samochodów.

A co z pozostałymi maszynami, których miliony jeżdżą po naszych drogach? I dla nich znajdzie się rozwiązanie. Przykładem może być urządzenie o nazwie Navdy.

Reklama

Ten pomysłowy gadżet współpracuje ze smartfonem, z którym łączy się za pomocą Bluetootha. To z telefonu pobierane są m.in. dane nawigacyjne czy te dotyczące warunków na drodze i przy pomocy Navdy wyświetlane na szybie za pomocą projektora.

Dzięki temu, zamiast spoglądać na nawigację czy prędkościomierz kierowca kluczowe informacje będzie miał przed oczami. To jednak nie wszystko. W zestawie wraz z projektorem znajdują się również czujniki ruchu.

Ciekawą funkcją urządzenia jest możliwość sterowania nim za pomocą gestów - w ten sposób obsłużymy m.in. odbieranie lub odrzucanie połączeń. Navdy obsługuje również komendy głosowe.

Navdy ma trafić na rynek na początku 2015 roku. Obecnie, w przedsprzedaży można go kupić za 299 dol. Standardowa cena ma być znacznie wyższa i wyniesie aż 499 dol. Warto przy tym zauważyć, że zbliżone urządzenia są już dostępne na rynku - własne projektory HUD oferują m.in. producenci nawigacji samochodowych, jak Garmin czy Pioneer.

Łukasz Michalik

komórkomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: HUD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy