Ogromna plama na Słońcu grozi potężnymi burzami słonecznymi

O tym, że nasza gwiazda jest blisko okresu swojej największej aktywności wszyscy już chyba wiemy. Naukowcy z zainteresowaniem śledzą teraz powierzchnię Słońca, szukając kolejnych plam i próbując przewidywać gwałtowne zjawiska, jakie niebawem mogą mieć miejsce. Jednym z nich mogą być potężne burze słoneczne.

Gigantyczna plama na Słońcu Fot.NASA
Gigantyczna plama na Słońcu Fot.NASAGadżetomania.pl

Na naszym Słońcu zaobserwowano olbrzymią plamę, AR 1476, o średnicy ponad 100 000 kilometrów. Ze względu na swoją wielkość i dynamikę, już teraz nazywana jest "potworną plamą słoneczną". I nie bez powodu: jest tak potężna, że mogą ją zaobserwować bez większego wysiłku nawet amatorzy astronomii.

Plamy słoneczne są ciemniejszymi obszarami, mającymi nieco niższą temperaturę niż otoczenie. Stanowią efekt intensywnego wzrostu aktywności gwiazdy i często przechodzą w rozbłyski, które z kolei wyrzucać mogą w przestrzeń kosmiczną olbrzymie ilości energii i strumienie naładowanych cząstek. Docierając do naszej planety są one w stanie w znacznym stopniu zaburzyć ziemskie pole magnetyczne, co dla nas oznaczać może awarie sprzętu elektronicznego czy zaburzenia urządzeń GPS lub komunikacji radiowej.

Na razie aktywność AR 1476 niczym nam nie zagraża, badacze nie wykluczają jednak, że czeka nas seria silnych burz słonecznych, mogących w konsekwencji wpłynąć na pole magnetyczne Ziemi.

Kira

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas