Polski łazik na Marsa

Czy Polacy przygotują swój własny projekt łazika, który będzie mógł podróżować po marsie? Wiele wskazuje na to, że tak.

Polski robot marsjański Skarabeusz
Polski robot marsjański Skarabeuszmateriały prasowe

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów będzie pomagał w skonstruowaniu robota marsjańskiego - Skarabeusz. PIAP podjął współpracę z Mars Society Polska (MSP) i Studenckim Kołem Astronautycznym Politechniki Warszawskiej (SKA), które do tej pory pracowały nad konstrukcją łazika. Projekt Robota Marsjańskiego Skarabeusz przygotowywany jest do udziału w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge, który odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Zakończenie prac konstrukcyjnych i prezentację Skarabeusza zaplanowano na kwiecień bieżącego roku.

Robot ma wykonywać zadania zbliżone do tych, które wykonują łaziki marsjańskie: pobierać próbki gleby do analiz geologicznych i biologicznych, wykonywać zadania konstrukcyjne, a także ratunkowe dla przyszłych astronautów.

W pracach nad projektem SKA i MSP współpracują też z instytucjami i firmami oferującymi pomoc dydaktyczną i finansową. Teraz młodzi konstruktorzy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie merytoryczne pracowników PIAP.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów został założony w 1965 roku. Od początku w Instytucie prace badawcze nad nowymi technologiami najczęściej są łączone z projektowaniem urządzeń i linii produkcyjnych, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie wdrażanie osiągnięć badawczych w przemyśle.

- Wspólne działania z MSP i SKA to ogromna korzyść również dla Instytutu. Będzie to dla nas zarówno ciekawe doświadczenie, jak i szansa na przekazanie i wymianę specjalistycznej informacji pomiędzy inżynierami zaangażowanymi w projekt - zapewnia odpowiedzialny za współpracę ze strony PIAP Rafał Czupryniak.

- Polski przemysł kosmiczny potrzebuje integracji, a inne sektory mogą skorzystać na transferze technologii kosmicznych - dodaje Mateusz Józefowicz, który wspiera koordynację projektu z ramienia MSP.

Konkurs University Rover Challenge organizowany jest przez międzynarodowe stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach MDRS - symulowanej bazy marsjańskiej.

Jak informuje strona internetowa poświęcona projektowi "Skarabeusz", zawody mają zachęcić młodzież akademicką do samodzielnej budowy robotów eksploracyjnych i rozwijania technologii badania innych planet Układu Słonecznego.

Udział w konkursie polega na zbudowaniu łazika, który mógłby pokonywać większe odległości w trudnym terenie i wykonywać zadania analogiczne do tych, jakie realizują roboty na innych planetach - w szczególności na Marsie.

Regulamin przewiduje dwa rodzaje zadań. Naukowe, polegające na zbadaniu danego obszaru pod względem geologii i możliwości występowania życia oraz konstrukcyjne, kiedy robot ma zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń.

Ewelina Krajczyńska

Nauka w Polsce. Serwis PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas