Odkryto pierwszą asteroidę z pierścieniami

Nie tylko cztery gazowe olbrzymy Układu Słonecznego mają niezwykłe pierścienie. Naukowcom udało się ustalić, że ma je również asteroida Chariklo (10199), o czym informuje nas serwis PopSci.

Pierścienie Chariklo - ilustracja.  Fot. Lucie Maquet
Pierścienie Chariklo - ilustracja. Fot. Lucie Maquetmateriały prasowe

Chariklo okrąża Słońce w sąsiedztwie dwóch potężnych gazowych planet - Jowisza i Neptuna. Ma 140 km średnicy, a pod względem budowy i pochodzenia bliżej mu do asteroidy niż komety.

Międzynarodowy zespół naukowców zaobserwował i ustalił, że Chariklo ma dwa pierścienie, co jest niezwykłe i niespotykane w obiektach innych niż planety. Są one płaskie, gęste i dość smukłe - ich grubość wynosi około 7, a szerokość 3,2 km. Składają się przede wszystkim z lodu, a dzieli je odległość bliska 9 km.

Pierścienie Chariklo udało się zaobserwować 3 czerwca 2013 roku w trakcie zjawiska zwanego okultacją, czyli - jak podaje Wikipedia - widomym przejściu pobliskiego ciała niebieskiego przed innym ciałem niebieskim. Asteroida znalazła się wówczas na tle Słońca, więc badacze byli w stanie dokładnie przeanalizować, jak blokuje światło gwiazdy i na tej podstawie odczytać wiele cennych danych.

W trakcie obserwacji okazało się, że asteroida zablokowała światło nie tylko w przewidywanym czasie, ale również przed i po nim. Na tej podstawie stwierdzono, że coś musi okrążać obiekt. Tym czymś są dwa pierścienie.

Naukowcy zaobserwowali wiele okultacji z udziałem asteroid z głównego pasa pomiędzy Marsem i Jowiszem. Jednak na razie obecność pierścieni udało się potwierdzić tylko w przypadku Chariklo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas