Pierścienie wokół ciał niebieskich występują powszechnie
Okazuje się, że pierścienie otaczające ciała niebieskie są powszechniejsze, niż nam się wydawało. Mają je nie tylko planety takie jak Jowisz, Saturn czy Uran, ale także dużo mniejsze obiekty.
Asteroida Chariklo i planeta karłowata Haumea mają pierścienie, mimo że nie posiadają cech, które uważano za konieczne do ich zaistnienia, tzn. własnych księżyców. Nierównomierna powierzchnia Chariklo i płaski kształt Haumei zapobiegają rozpraszaniu się ich pierścieni.
- Pierścienie pojawiają się wokół Saturna, Jowisza, Urana i Neptuna, ale odkryto także pierścienie wokół Chariklo i Haumei. Były one pierwszymi niewielkimi obiektami, o których wiadomo, że mają własne pierścienie. Uważamy, że w Układzie Słonecznym jest to znacznie powszechniejsze zjawisko, niż do tej pory sądziliśmy - powiedziała dr Maryame El Moutamid, główna autorka badań.
Nietypowe kształty Chariklo i Haumei wydają się odgrywać kluczową rolę w istnieniu otaczających je pierścieni. Wygląda zatem na to, że nie tylko księżyce zapewniające stabilność grawitacyjną są przyczyną powstawania tego typu struktur.