Życie pozaziemskie w chmurach brązowych karłów

Naukowcy przekonują, że do rozwoju życia pozaziemskiego wcale nie trzeba planet. Możemy je znaleźć w chmurach gwiazd.

Brązowe karły to idealne miejsce do podtrzymania życia?
Brązowe karły to idealne miejsce do podtrzymania życia?NASA

Jeżeli pewnego dnia mamy faktycznie znaleźć życie pozaziemskie, niekoniecznie musi być to na jednej z egzoplanet. Astronomowie zidentyfikowali kolejne potencjalne siedlisko, w którym mogą przetrwać organizmy żywe.

Siedliskiem tym jest górna atmosfera zimnych brązowych karłów - masywnych obiektów, które pod względem wielkości znajdują się pomiędzy planetami a gwiazdami. Warunki tam panujące mogą być podobne do ziemskich i dlatego mogą sprzyjać rozwojowi prostych mikrobów.

- By rozwinęło się życie pozaziemskie, wcale nie trzeba skalistej planety - powiedział planetolog Jack Yates.

Ponieważ brązowe karły są zbudowane wyłącznie z wirującego gazu, zespół Yatesa postanowił przyjrzeć się dokładnie jednemu z takich obiektów oznaczonemu jako WISE 0855-0714. Ten brązowy karzeł został odkryty w marcu 2013 r. i jest oddalony od Ziemi o 7 lat świetlnych.

Naukowcy wykorzystali obliczenia opracowane przez znanego astronoma Carla Sagana, które pierwotnie zostały stworzone do oszacowania szans odkrycia form życia na Jowiszu. Dzięki nim znacznie więcej wiemy o olbrzymich obłokach gazu obecnych na WISE 0855-0714.

Sagan wyobraził sobie organizmy podobne do planktonu zawieszone jak balony w gęstej atmosferze Jowisza. Według słynnego astronoma, takie organizmy nie wymagałyby żadnej stałej powierzchni by przetrwać. Zespół Yatesa wpadł na pomysł, że podobne organizmy mogą występować także w górnych warstwach atmosfery brązowych karłów. Badacze porównali te hipotetyczne organizmy z ziemskim planktonem,

- Uważamy, że atmosfera znajdująca się nad potencjalnie niezdatną do zamieszkania powierzchnią planety może być idealnym miejscem do podtrzymania życia. W ten sposób zidentyfikowaliśmy atmosferyczną strefę mieszkalną (AHZ) - dodał Yates.

Na podstawie ostatnich obserwacji, naukowcy przewidują, że w atmosferze brązowych karłów jest wiele składników chemicznych niezbędnych do rozwoju życia, w tym węgla, wodoru, azotu i tlenu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura - WISE 0855-0714 jest najchłodniejszym znanym nam brązowym karłem. W niektórych rejonach, mogą panować tam temperatury równie łagodne jak na Ziemi.

Naukowcy szacują, że w Drodze Mlecznej może być aż miliard brązowych karłów, a niektóre z nich stosunkowo blisko nas - w promieniu 10 parseków lub 32 lat świetlnych. Oznacza to, że możemy mieć znacznie więcej potencjalnych miejsc do poszukiwania życia pozaziemskiego w najbliższej przyszłości. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który ma zostać wyniesiony na orbitę w 2018 r., może nam pomóc w obserwacjach.

Nauka BEZ fikcji: Wielkie niewiadome dyscyplin naukowychVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas