Nadmierne spożywanie alkoholu ogłupia
Nie od dziś wiadomo, że alkohol, spożywany w nadmiernych ilościach, w niekorzystny sposób wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym najważniejszego jego elementu, czyli mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu Kraju Basków i Uniwersytetu w Nottingham odkryli uszkodzenia...
Nie od dziś wiadomo, że alkohol, spożywany w nadmiernych ilościach, w niekorzystny sposób wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym najważniejszego jego elementu, czyli mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu Kraju Basków i Uniwersytetu w Nottingham odkryli uszkodzenia strukturalne, do których dochodzi na poziomie molekularnym neuronów w tym narządzie.
Duże ilości spożywanego alkoholu w największym stopniu niszczą strukturę i zaburzają funkcjonowanie kory przedczołowej, która odpowiada za pamięć tymczasową, planowanie ruchów i działań, rozważania ich konsekwencji, a także wpływa hamująco na spontaniczne i często gwałtowne stany emocjonalne.
Eksperyment przeprowadzono na 20 pacjentach ze zdiagnozowanym uzależnieniem od alkoholu. Uzyskane dane porówano z badaniami zebranymi od osób zdrowych, wchodzących w skład grupy kontrolnej.
Ujawniło to zmiany w cytoszkielecie, a dokładnie chodzi o tubuliny alfa i beta oraz alfa-spektryny II. Spustoszenie, które wywołuje etanol, doprowadza do spadku białek, co dezorganizuje funkcjonowanie i zaburza zdolność do tworzenia połączeń w sieciach neuronalnych.
Naukowcy mówią wprost, nadmierne spożywanie mocnych trunków ogłupia. Badania zostaną teraz wykorzystane do opracowania skuteczniejszych terapii i leków, które poprawią jakość życia alkoholików i, co najważniejsze, obniżą śmiertelność w grupie ludzi zmagających się z tym problemem.