Polscy uczniowie odkryli planetoidę

Pięcioro uczniów z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu w województwie mazowieckim, pod opieką nauczyciela fizyki Józefa Urbańskiego, 18 czerwca odkryło planetoidę 2010 MN2.

Pięcioro uczniów z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu w województwie mazowieckim, pod opieką nauczyciela fizyki Józefa Urbańskiego, 18 czerwca odkryło planetoidę 2010 MN2.

Uczniowie przesłali dane z obserwacji do Uniwersytetu Hardin-Simmons w Teksasie, który uczestniczy w projekcie Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Asteroid (IASC).

W Europie projekt Hands-On Universe Europe wspomaga uczniów i ich nauczycieli w zdobywaniu potrzebnego sprzętu obserwacyjnego, a więc teleskopów i radioteleskopów. Raporty z obserwacji trafiają następnie do weryfikujących je instytucji, gdzie oczekują na potwierdzenie. Polscy gimnazjaliści na uznanie ich odkrycia czekali przez dwa tygodnie.

Planetoida z nadanym numerem katalogowym na razie nie doczekała się jeszcze imienia, ale być może już wkrótce je otrzyma. 2010 MN2 to planetoida pasa głównego, a więc rozciągającego się między orbitami Marsa i Jowisza, a więc około 500 milionów kilometrów od Ziemi. Jeden obieg wokół Słońca zajmuje jej 5 lat 98 dni i 12 godzin.

Niestety planetoidy nie można dostrzec gołym okiem, ponieważ jest ona jeszcze bledsza od Plutona. Aby ją zaobserwować, trzeba się wyposażyć w teleskop. W projekcie obserwacji planetoid udział może wziąć każda polska szkoła. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek. Uczniowie dokonują odkryć porównując zdjęcia obiektów na przestrzeni wielu dni. Pomaga im w tym specjalny program komputerowy.

Jeśli dany obiekt figuruje na jednym zdjęciu, a na drugim go nie ma, to istnieje prawdopodobieństwo, że jest to właśnie planetoida. Furtka do kolejnych odkryć nowych obiektów jest wciąż otwarta, ponieważ według ostatnich badań naukowych w pasie głównym występują całe miliony większych i mniejszych planetoid o istnieniu których nadal nie wiemy.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas