Własny serwer gier – poradnik

Obecnie gry sieciowe są popularniejsze od rozgrywek singlowych, a gry bez trybu multiplayer zostają w większości skazane na zapomnienie. Najczęściej gracze korzystają z serwerów przygotowanych przez wydawców gier i jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na dołączenie do rozgrywki online...

Obecnie gry sieciowe są popularniejsze od rozgrywek singlowych, a gry bez trybu multiplayer zostają w większości skazane na zapomnienie. Najczęściej gracze korzystają z serwerów przygotowanych przez wydawców gier i jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na dołączenie do rozgrywki online...

Wstęp

Obecnie gry sieciowe są popularniejsze od rozgrywek singlowych, a gry bez trybu multiplayer zostają w większości skazane na zapomnienie.

Najczęściej gracze korzystają z serwerów przygotowanych przez wydawców gier i jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na dołączenie do rozgrywki online. Jednak w przypadku mniej popularnych tytułów trudno znaleźć serwery, ponieważ wydawcom najzwyczajniej w świecie nie opłaca się utrzymywanie ich dla garstki graczy. Często brakuje również możliwości instalowania nieoficjalnych modów i dodatków. Nie są rzadkością sytuacje, kiedy wydawca przestaje wspierać jakiś tytuł i wtedy gracze zostają na lodzie.

Reklama

Osobnym problemem są sami gracze: cheaterzy, osoby niekulturalne lub takie, które celowo psują zabawę pozostałym uczestnikom.

Rozwiązanie

Postaw własny serwer gier.

- Jako serwer można wykorzystać domowy komputer. Plusem tego rozwiązania jest brak wydatków związanych z koniecznością zakupu nowego sprzętu. Z drugiej strony przy serwerze dostępnym 24/7 można liczyć na wyrazy wdzięczności ze strony zakładu energetycznego przesłane w postaci słonego rachunku. Problemem może być także brak odpowiedniego łącza internetowego.

- Dużo efektywniejszym rozwiązaniem będzie wynajem serwera w firmie hostingowej – zapewnia większą kontrolę nad kosztami i eliminuje konieczność zajmowania się sprzętem.

Wybór dostawcy

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy hostingowego? Nie spodziewajcie się, że znajdziecie tutaj wskazanie, którego dostawcę wybrać. Prezentuję tylko jak wybrać, a nie kogo.

- Lokalizacja (niski ping). Jednym z najistotniejszych parametrów jest ping, czyli czas jakiego potrzebują dane, żeby z komputera gracza dotrzeć do serwera. Maksymalna wartość nie powinna przekraczać 30-40ms, a po przekroczeniu 100ms granie przestaje być przyjemnością, a staje się źródłem irytacji. Ważna jest przy tym fizyczna bliskość serwera. Odległość od centrum danych w przypadku gry, w której liczą się ułamki sekund może zaważyć na zwycięstwie lub porażce.

- Bardzo ważna jest jakość oferowanego wsparcia. Co nam po tym, że wszystkie parametry są na odpowiednio wysokim poziomie, jeżeli na przykład wsparcie techniczna jest niedostępne w weekendy, kiedy jest najwięcej wolnego czasu na granie? Czas reakcji na niespodziewane awarie musi być na akceptowalnym poziomie, im szybciej tym lepiej. Istotna jest też częstotliwość tworzenia kopii zapasowych.

- Większość firm hostingowych oferujących serwery gamingowe tak naprawdę sprzedaje tylko sloty do wybranych gier. Plusem takiego rozwiązania jest łatwość konfiguracji, niski koszt (0,50 zł – 2 zł za slot) i brak zmartwień związanych z utrzymaniem i konserwacją serwera. Minusem jest ograniczona liczba tytułów, brak możliwości instalowania czegokolwiek oraz niemożność oferowania innych usług.

- Usługi dodatkowe. Niektóre z firm hostingowych oprócz serwera oferują domeny, certyfikaty SSL, oprogramowanie dla serwerów głosowych etc.

Jaki serwer

- Serwer wirtualny powinien być wystarczający w większości przypadków. Oferuje odpowiednie parametry w rozsądnej cenie (kilkadziesiąt złotych miesięcznie), która często jest czynnikiem decydującym. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości rozbudowy i ograniczona swoboda konfiguracji systemu.

- Elastyczniejszym rozwiązaniem jest serwer dedykowany o odpowiednich parametrach. Jego dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania go nie tylko do gier. Należy pamiętać, że wynajem wydajnego serwera dedykowanego u renomowanego dostawcy to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych rocznie. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy autonomicznego serwera.

- Serwer dedykowany będzie niezbędny w przypadku, gdy będziemy chcieli na nim zarabiać. Co prawda serwer wirtualny jest obecnie równie niezawodnym rozwiązaniem, ale jeżeli w grę wchodzą pieniądze, lepiej zostawić sobie jak największy margines bezpieczeństwa.

Pieniądze

Jak można zarobić na własnym serwerze gamingowym?

- Pierwszym, co przychodzi na myśl to pobieranie opłat za możliwość grania. Oczywiście jest to rozwiązanie najłatwiejsze, ale jednocześnie niosące ze sobą najmniejsze szanse na powodzenie. Coraz większa liczba gier sieciowych jest bezpłatna i gracze nie są skłonni sięgać do kieszeni.

- Można zarabiać również na reklamach, ale do tego potrzebna jest naprawdę duża liczba użytkowników, których może przyciągnąć tylko atrakcyjna oferta. Trzeba będzie również zainwestować czas i pieniądze w rozreklamowanie serwera.

Konfiguracja

- Niezbędne będzie oprogramowanie serwerowe od twórców gry - czasem trzeba je pobrać ze strony producenta, ale w niektórych przypadkach jest już wbudowane w grę.

- Nazwa - jeżeli chcemy przyciągnąć wielu graczy musi być wyróżniająca się i łatwa do zapamiętania.

- Atrakcyjność naszego serwera można zwiększyć poprzez dogranie dodatków, modów itp.

- Warto zadbać o certyfikat bezpieczeństwa, zapewniający bezpieczeństwo przesyłanych danych, w tym loginów i haseł.

- Dla kogo? Trzeba podjąć decyzję czy gramy jedynie w gronie znajomych czy serwer będzie dostępny publicznie.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy