Wojacy zachęcają do narodowego czytania

"Quo vadis"? Henryka Sienkiewicza stało się lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku. Spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej przyłączyli się do akcji, i czytają dosłownie wszędzie, nawet w... powietrzu. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji...

"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza stało się lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku. Spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej przyłączyli się do akcji, i czytają dosłownie wszędzie, nawet w... powietrzu.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce "Lalkę" przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.

"Quo vadis" to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza. Została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej" oraz w krakowskim dzienniku "Czas" i "Dzienniku Poznańskim". Następnie wydano ją w formie druku zwartego.

Pierwsze wydanie "Quo vadis" ukazało się w Krakowie w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) to powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas