Zdjęcia Vesty z sondy Dawn
Sonda Dawn orbituje wokół drugiej największej planetoidy w pasie planetoid między Marsem, a Jowiszem - Vesta (znanej też jako 4 Westa) już od około dwóch miesięcy. Przez ten czas zdążyła ona wykonać kilkadziesiąt fotografii, które świetnie ukazują topografię asteroidy. A poza tym wyglądają po prostu magicznie.
Sonda Dawn orbituje wokół drugiej największej planetoidy w pasie planetoid między Marsem, a Jowiszem - Vesta (znanej też jako 4 Westa) . Przez ten czas zdążyła ona wykonać kilkadziesiąt fotografii, które świetnie ukazują topografię asteroidy. A poza tym wyglądają po prostu magicznie.
4 Westa lub po prostu Vesta jest drugą co do wielkości planetoidą znajdującą się w pasie głównym pasa planetoid krążącego między Marsem a Jowiszem.
Astronomowie przypuszczają, że planetoida ta ma budowę zbliżoną do Ziemi – czyli że posiada ona żelazne jądro otoczone skorupą. Niestety jej dokładna masa nie jest znana, dlatego też nie znamy jej grawitacji przez co podejście na orbitę było jeszcze trudniejsze. Na szczęście sonda Dawn posiadała na tyle dużo paliwa, że przy ewentualnym nietrafieniu za pierwszym razem, mogłaby ona sobie pozwolić na drugie podejście.
Westa jest uważana za jedną z trzech protoplanet pozostałych w naszym Układzie Słonecznym (pozostałe to 2 Pallas oraz 1 Ceres – jedyna planeta karłowata w pasie planetoid). Oznacza to, że w początkowym stadium istnienia Układu Słonecznego z obiektu tego zaczęła formować się planeta, jednak pod wpływem jakiś czynników wzrost ten został zatrzymany.
Zbadanie jej pomoże nam zatem lepiej zrozumieć sposób powstania naszego Układu Słonecznego oraz formowania się planet.