Odkryli złoty skarb w miejscu starożytnej Kartaginy

Archeolodzy z Tunezji dokonali spektakularnego odkrycia w ruinach potężnej Kartaginy. W pozostałościach jednej ze świątyń znaleźli niezwykle dobrze zachowane złoto. To prawdziwy skarb antyku.

W ruinach starożytnej Kartaginy odkryto zaskakujący skarb
W ruinach starożytnej Kartaginy odkryto zaskakujący skarbscreen/Google Maps/Marcin jabłońskimateriał zewnętrzny
W ruinach starożytnej Kartaginy odkryto zaskakujący skarbscreen/Google Maps/Marcin jabłońskimateriał zewnętrzny

Kartagina jest jednym z najsławniejszych miast starożytności, które zostało zrównane z ziemią przez Rzymian. Do dziś jednak można znaleźć nieliczne pozostałości Kartaginy u wybrzeży Tunisu. Teraz udało się to archeologom tunezyjskiego Ministerstwa Kultury znaleźć prawdziwy skarb w postaci niezwykle dobrze zachowanych złotych monet wymarłego imperium.

Niesamowity skarb Kartaginy

Archeolodzy dokonali odkrycia podczas wykopalisk na terenie Sanktuarium Tophet, znajdującego się w pozostałościach portów punickich w Tunisie. Miejsce to jest badane już o 1921 roku i w starożytnej Kartaginie służyło jako cmentarz. W Sanktuarium Tophet znaleziono już tysiące urn z prochami zmarłych, w tym dzieci.

Podczas ostatnich badań w jednym z nowo odkrytych naczyń, archeolodzy znaleźli pięć złotych monet o rozmiarach około 2,5 centymetrów. Według wstępnych analiz mają około 2300 lat, więc pochodzą z okresu, gdy Kartagina przeżywała największy rozkwit. Monety mają odbity wizerunek bogini Tanit, bóstwa płodności, której złożono dary podczas pochówku.

Dowód ogromnego rozwoju Kartaginy

Złote monety zostały także złożone dla Baala Hammona, głównego bóstwa Kartagińczyków. Wszystkie pochówki w Sanktuarium Tophet zostały mu poświęcone, gdy Kartagina była jednym z centrów cywilizacji. Samo miejsce jest uznawane za jedno z najważniejszych pozostałości nie tylko miasta, ale także całej kultury fenicko-punickiej.

Znalezisko pokazuje także rozwinięcie kultury Kartagińczyków. - Te złote monety, które zostały niedawno odkryte, odzwierciedlają bogactwo tego okresu historycznego i potwierdzają wartość kulturową Kartaginy - stwierdził tunezyjski archeolog Syed Imad bin Jarbaniyah w rozmowie z tunezyjskimi mediami.

Kartagina została założona jako kolonia handlowa Fenicjan w XIX w. p.n.e., stając się stolicą potężnego imperium kartagińskiego. Rozciągało się na wybrzeżach północnej Afryki i słynęło z bardzo rozwiniętego handlu, docierającego do wielu państw wybrzeży Morza Śródziemnego. Ta kupiecka potęga przeraziła Rzym, który w wyniku trzech wojen punickich zniszczyła imperium kartagińskie. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas