Atak phishingowy na użytkowników Allegro

Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu się nowego ataku phishingowego (oszustwo polegające na podszywaniu się pod prawdziwego przedstawiciela strony lub sfałszowanie samej witryny) na użytkowników portalu aukcyjnego Allegro.

Cyberprzestępca (podający się za pracownika Allegro) proponuje atakowanym "nowy system opłacania prowizji za wystawiane aukcje". Atak został przygotowany bardzo starannie i stanowi potencjalne zagrożenie nawet dla zaawansowanych użytkowników. Pierwsza wiadomość e-mail wysłana przez cyberprzestępcę w ramach najnowszego ataku phishingowego dociera z adresu noreply@allegro.com, jej temat to "Zwolnij konto Allegro z prowizji na 90 dni", a w treści osoba podająca się za Marcina Markowskiego, pracownika działu wdrażania nowych technologii serwisu Allegro (osoba ta nie jest pracownikiem Allegro), proponuje potencjalnym ofiarom możliwość skorzystania z pilotowego programu, w ramach którego można za 399 zł wystawiać aukcje bez żadnych prowizji przez 30 dni.

Aby odbiorca poczuł się wyróżniony, atakujący informuje, że wiadomość została wysłana tylko do tysiąca wyselekcjonowanych sprzedawców.

Aby skorzystać z rzekomej promocji, wystarczy zgłosić się na adres w domenie @allegro.pl podany przez oszusta i wpłacić żądaną kwotę. Każdy, kto napisze na podany adres, otrzyma informację zwrotną z serwera poczty i dowie się, że takie konto pocztowe nie istnieje.

Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób cyberprzestępca chce wyłudzić nasze pieniądze. Odpowiedź jest bardzo prosta - w kolejnej wiadomości e-mail prawdopodobnie ten sam oszust informuje, że wystąpiły problemy z kontami pocztowymi w domenie @allegro.pl. Aby skorzystać z "oferty", należy wysłać wiadomość na inny adres, na przykład w domenie @yahoo.com.

Reklama

Wiadomości e-mail wysyłane w ramach opisywanego ataku nie zawierają żadnych szkodliwych programów, a wszystkie odsyłacze prowadzą do prawdziwych stron serwisu Allegro. Wynika z tego, że jedynym celem cyberprzestępcy jest wyłudzenie pieniędzy poprzez nakłonienie potencjalnych ofiar do tego, by same dokonały przelewu. Dodatkową korzyścią dla cyberprzestępcy jest możliwość weryfikacji, czy zdobyte przez niego adresy e-mail (ukradzione lub kupione na czarnym rynku) są aktywne. Język użyty w treści jest dość staranny, a sama wiadomość wygląda tak, jak wysłana przez pracownika Allegro. Sprawia, że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo wiarygodnie i nawet doświadczeni użytkownicy komputerów mogą połknąć haczyk.

Kaspersky Lab Polska podkreśla, że portal Allegro nie ma nic wspólnego z wysyłaniem tej wiadomości e-mail. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie pieniędzy. Cyberprzestępca nielegalnie wykorzystał wizerunek Allegro.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kaspersky Lab | Allegro | cyberbezpieczeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama