Kto może się uzależnić?

Psycholodzy z Tajwanu zidentyfikowali zaburzenia psychiczne, które zwiększają prawdopodobieństwo uzależnienia się od internetu. Jak się ocenia, problem ten dotyczy nawet 18 proc. młodych ludzi na świecie.

Zespół Chih-Hung Ko z Kaohsiung Medical University Hospital (KMUH) przez dwa lata obserwował jak korzystają z sieci jedenastolatkowie. Przebadano 2300 osób. Co pół roku dzieci wypełniały kwestionariusze dotyczące czasu spędzanego online. Objawy uzależnienia od internetu rozwinęły się u 11 procent.

Udało się też określić jakie zaburzenia psychiczne sprzyjają uzależnieniu od sieci. To depresja, ADHD, socjofobia oraz uczucie wrogości do świata. W przypadku dziewczynek najsilniejszymi prognostykami były depresja i socjofobia. Oznacza to, że podczas opracowywania metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od internetu należy brać pod uwagę różnice międzypłciowe.

Reklama

Specjaliści nie wiedzą jeszcze dokładnie, ile dzieci uzależnia się od tego nowoczesnego medium. Poszczególne źródła szacują, że problem ten może dotyczyć nawet 18 proc. młodej populacji.

Człowiek uzależniony od internetu czuje się źle, kiedy próbuje mu się ograniczyć czas spędzony w sieci, a odebranie dostępu do poczty elektronicznej odbiera jako prawdziwą katastrofę. Wpada wtedy w rozdrażnienie, niczym alkoholik, któremu odebrano kieliszek. Charakterystyczne jest także to, że "internetoholicy" minimalizują problem, z jakim mają do czynienia.

Anna Błońska

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: zaburzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy