UE chce zakazać rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych
Organy regulacyjne Unii Europejskiej w zakresie ochrony danych wezwały do zablokowania technologii rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych. Debata dotycząca wykorzystania konkretnych algorytmów trwa już od wielu miesięcy.
We wspólnej opinii Europejska Rada Ochrony Danych i Europejski Inspektor Ochrony Danych stwierdzili, iż wykorzystywanie sztucznej inteligencji do inwigilowania społeczeństwa powinno być zakazane. EROD i EIOD wezwały urzędników do stworzenia dokumentu, który zakaże wykorzystania technologii rozpoznawania twarzy, odcisków palców, DNA, głosu, naciśnięć klawiszy oraz innych sygnałów biometrycznych lub behawioralnych - w dowolnym ich kontekście. Stosowanie przez systemy sztucznej inteligencji do klasyfikowania danych biometrycznych oraz ich analizowania może prowadzić do problemów oraz dyskryminacji na terenie Starego Kontynentu.
Bardzo możliwe, że w najbliższych tygodniach regulatorzy wezmą się do pracy, czego efektem będzie nowy zestaw przepisów pozwalających skutecznie ograniczyć wykorzystanie sztucznej inteligencji w przestrzeni publicznej. Prawa mają zawierać także wyjątki związane między innymi z poszukiwaniem zaginionych dzieci czy też przeciwdziałaniem konkretnemu, znaczącemu zagrożeniu - w tym przypadku nie ma jednak większej definicji dotyczących konkretnych sytuacji.