Czesi wycofują z oferty iPhone'a

Giganci tacy jak Apple negocjując warunki sprzedaży swoich urządzeń z operatorami mogą narzucać im swoje stanowisko. W przeciwieństwie do Nokii czy Samsunga, firma z Cupertino musi mocno przeginać. Czeska spółka Telefonica Czech Republic AS, właściciel sieci komórkowej O2, poinformowała właśnie, że nie da sobą pomiatać. iPhone'a w O2 nie będzie.

Czeska gazeta "Hospodarske Noviny" poinformowała, że operator nie ma zamiaru sprzedawać u siebie nowego iPhone'a 4S. Dodatkowo firma wycofa się ze sprzedaży poprzednich generacji smartfona Apple'a. Dlaczego?

Szczegóły negocjacji między O2, a Apple nie są znane, jednak rzecznik sieci Hany Farghali informuje, że warunki których wymagała firma z Cupertino są nie do przyjęcia. Zamiast telefonów z iOS, sieć woli skupić się na sprzedaży popularnych smartfonów z systemem Google'a. Rzecznik stwierdzał zresztą, że sprzedaż iPhone'a w Czechach jest znacznie gorsza od urządzeń z Androidem i komórek fińskiej Nokii. Uginanie się do warunków Apple okazało się po prostu nieopłacalne.

Według serwisu BoyGeniusReport może chodzić tu o to, że Apple wymaga od operatorów wysokiego subsydium od każdego egzemplarza iPhone'a w sprzedaży. Jak informował prezes amerykańskiej sieci Sprint, jest ono wyższe o około 200 dolarów w porównaniu ze średnią ustaloną na podstawie cen konkurencji.

Reklama

Decyzja operatora mającego w zeszłym roku prawie 5 milionów klientów, nie oznacza oczywiście, że w Czechach nie będzie iPhone'a 4S. Nowy smartfon z Cupertino dostępny jest w sprzedaży u konkurencji: w czeskich oddziałach Vodafone oraz T-Mobile.

Patrząc na oferty sieci komórkowych i to jak firmy chwalą się sprzedażą iPhone'a można odnieść wrażenie, że sprzęt Apple'a w ofercie to prestiż i wręcz konieczność. Okazuje się jednak, że nie zawsze idzie to z opłacalnością, a przypadek czeskiego O2 jest tego najlepszym przykładem.

Paweł Żmuda

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Cupertino | Apple | iPhone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy