Internet i telefon prosto z satelity
Z początkiem nowego roku rusza w Polsce usługa umożliwiająca stały dostęp do internetu w domu lub w biurze. W ramach zryczałtowanego abonamentu użytkownik będzie mógł także korzystać z sieciowej telefonii VoIP oraz filmów i programów telewizyjnych.
Usługa o nazwie AstraConnect2 składa się ze stałego, dwukierunkowego szerokopasmowego łącza satelitarnego i stanowi uzupełnienie istniejących szerokopasmowych usług naziemnych, zwłaszcza w trudniej dostępnych regionach wiejskich, gdzie inne rodzaje dostępu (DSL, sieci kablowe) są niemożliwe do realizacji.
Jak mówi, powołując się na dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krzysztof Surgowt, prezes zarządu spółki Astra Polska, w naszym kraju dwa miliony gospodarstw będzie zawsze pozbawionych dostępu do sieci (głównie z rejonów górzystych, położonych z dala od miast i wsi, o małej gęstości zaludnienia). Ten stan rzeczy jest w stanie zmienić w Polsce i w każdym innym kraju zastosowanie łącza satelitarnego, dzięki któremu dostęp do internetu uzyskuje każdy, kto tylko się na nie zdecyduje.
Usługa będzie realizowana w trzech pakietach, do wyboru, z parametrami przesyłu sygnału 256/64 kbit/s, 512/96 kbit/s i 1024/128 kbit/s. Pobierane dane nie będą ograniczone limitem. Użytkownik będzie musiał zakupić jednorazowo sprzęt do dwukierunkowego odbioru sygnałów (antena, konwerter, modem). Jego cena nie jest jeszcze znana, ale jak informuje dr Peter Scheler, wiceprezes Astry SES, właściciela platformy realizującej usługę, powinna być zbliżona do tej, jaka jest w Niemczech, gdzie AstraConnect2 działa już od kwietnia tego roku. Niemieccy abonenci płacą jednorazowo za sprzęt niewiele ponad 300 euro, a najniższy abonament z darmową telefonią VoiP to koszt rzędu 25 euro miesięcznie.
Usługa Connect2 jest obecnie wprowadzana także w Austrii, Szwajcarii i Irlandii. Docelowo satelitarny internet szerokopasmowy dla użytkowników indywidualnych, niezależnie od tego, na jakich terenach zamieszkują, będzie oferowany wszystkim mieszkańcom Europy. W Polsce obecnie - wg. danych GUS - do internetu ma dostęp 41 proc. gospodarstw domowych, z czego tylko 1/3 to dostęp szerokopasmowy, co sytuuje nas w tej dziedzinie na ostatnich miejscach pośród krajów Unii Europejskiej.
- Proponujemy odbiorcom indywidualnym pionierskie rozwiązanie w dziedzinie telekomunikacji, dające wysoką jakość sygnału, dwukierunkową łączność wraz z bezpłatną telefonią i możliwością włączenia do niej odbioru programów telewizyjnych. Obecnie w satelity Astra wycelowanych jest w Polsce 1,5 mln domowych anten telewizyjnych, które mogą ściągać ok. 400 niekodowanych programów - mówi Krzysztof Surgowt.