Internet

Czwartek, 2 listopada 2023 (15:58) Aktualizacja Czwartek, 23 listopada 2023 (12:45)
Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa, która łączy miliony prywatnych, publicznych, akademickich, biznesowych i rządowych sieci, umożliwiając wymianę danych i informacji. Internet umożliwia dostęp do ogromnej ilości zasobów i usług, takich jak World Wide Web (WWW), poczta elektroniczna, komunikacja głosowa i wideo, udostępnianie plików, a także społeczności online i media społecznościowe. Jest niezbędny w codziennym życiu, biznesie, pracy i edukacji. Umożliwia globalną komunikację, dostęp do informacji i rozrywkę.
Internet - najważniejsze informacje
12 marca 1989 roku powstała sieć www /123RF/PICSEL

Internet - najważniejsze informacje

Internet działa poprzez połączenie setek tysięcy sieci komputerowych na całym świecie w jedną, ogromną, globalną sieć. Komunikacja opiera się na Protokole Internetowym (IP), który pozwala na przesyłanie danych między komputerami - pakietami zawierającymi informacje oraz adres docelowy.

Sama sieć składa się z różnych elementów infrastrukturalnych: serwerów, routerów czy kabli światłowodowych. Łączą się one z urządzeniami użytkowników na całym świecie - m.in. komputerami, tabletami czy smartfonami.

Dostęp do internetu umożliwiają dostawcy usług internetowych (ISP), którzy zarządzają lokalnymi sieciami i łączą je z siecią globalną.

Wszystko to umożliwia użytkownikom dostęp do różnorodnych zasobów i usług online, niezależnie od ich fizycznej lokalizacji.

Kiedy i jak powstał internet? 

Internet w swojej pierwotnej formie powstał w późnych latach 60. XX wieku. Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA) uruchomiła w 1969 roku projekt ARPANET. Była to pierwsza sieć, która zastosowała technologię przełączania pakietów, co pozwalało na komunikację między komputerami. W latach 70. i 80. sieć ewoluowała, obejmując coraz więcej instytucji akademickich i badawczych.

W 1971 roku wysłany został pierwszy e-mail, który w treści zawierał QWERTYUIOP – górny wiersz liter na klawiaturze komputerowej. Wiadomość została wysłana i odebrana przez dwa oddalone od siebie komputery połączone siecią ARPANET.

Kluczowy moment nastąpił w 1983 roku, kiedy to nastąpiło przejście z ARPANET na protokół TCP/IP, co jest uznawane za narodziny dzisiejszego internetu.

W kolejnych latach internet zaczął być dostępny komercyjnie, a jego rozwój znacząco przyspieszył po wprowadzeniu World Wide Web w 1991 roku przez Tima Bernersa-Lee, który pracę nad www rozpoczął dwa lata wcześniej. Pierwsza strona internetowa wciąż jest dostępna pod adresem: https://info.cern.ch

Więcej na temat Internet

Internet - Wiadomości

Internet - Wideo