Internet lepszy od rozmowy przez komórkę

Ruch związany z bezprzewodowym przesyłaniem danych po raz pierwszy w historii był większy w skali globalnej niż ruch związany z przesyłaniem głosu - Wynika z pomiarów firmy Ericsson przeprowadzonych we wszystkich regionach świata.

Pomiary Ericssona wykazały, że globalny ruch danych wzrastał w ostatnich dwóch latach o 280 proc. rocznie. Według prognoz będzie on się podwajał w każdym z następnych pięciu lat. Zrównanie ruchu danych i głosu nastąpiło na poziomie około 140 000 TB miesięcznie. Wzrost ruchu danych przyczynia się do zwiększenia przychodów operatorów. Jest związane z faktem, że coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń przesyłających dane, takich jak smartfony i komputery PC. Pomiary Ericssona przeprowadzone w tym samym okresie wykazały, że ruch w sieciach 3G przekroczył ruch w sieciach 2G.

- Jest to ważny, przełomowy moment - około 400 milionów abonentów bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej generuje większy ruch, niż ruch głosowy generowany przez 4,6 miliarda abonentów telefonii komórkowej na całym świecie - powiedział Hans Vestberg, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson na spotkaniu z kadrą kierowniczą w Las Vegas.

Znaczna część bezprzewodowego ruchu danych jest związana z korzystaniem z urządzeń mobilnych dających dostęp do serwisów społecznościowych oraz z komputerów PC umożliwiających bezprzewodową łączność szerokopasmową. Na przykład, ponad 200 operatorów sieci komórkowych w 60 krajach wdraża i promuje produkty związane z serwisem Facebook, a przeszło 100 milionów użytkowników korzysta z dostępu do Facebooka przez swoje urządzenia mobilne.

Reklama

Nowy trend jest zgodny z wynikami ostatniego badania ankietowego przeprowadzonego przez firmę Ericsson wśród konsumentów. Okazuje się, że aż 80 proc. użytkowników szerokopasmowej sieci bezprzewodowej chce mieć do niej dostęp zawsze i wszędzie. Stał się on częścią ich życia codziennego. Badanie objęło 4580 konsumentów z sześciu dojrzałych rynków. Badanie to wykazało również, że gdy wzrasta ruch związany z bezprzewodowym przesyłaniem danych, mobilne połączenie szerokopasmowe staje się tak samo osobiste, jak telefon komórkowy. 80 proc. respondentów podało, że nie chcieliby z nikim współużytkować swojego laptopa, a 65 proc. nie godzi się na współużytkowanie połączenia szerokopasmowego.

W związku z nowymi zachowaniami użytkowników sieci komórkowe będą musiały zostać przystosowane do przesyłania zarówno danych, jak i głosu. Będzie to wymagało znacznej modernizacji sieci i pełnego przejścia na technologie internetową oraz nowe systemy wsparcia.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: firmy | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy