Jakie smartfony korzystają z systemu Glonass?

Przy nawigacji w smartfonach, i nie tylko, wszyscy korzystamy z systemu GPS, tymczasem od niedawna mamy realną alternatywę - rosyjski system Glonass. Jakie smartfony z niego korzystają?

GPS a właściwie Global Positioning System, to stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych globalny system nawigacji satelitarnej. Dzięki satelitom krążącym wokół ziemi każde urządzenie odbierające ich sygnał pozwala użytkownikowi zlokalizować jego położenie. Dzięki temu może on bez problemu poruszać się po nieznanym terenie podczas wyjazdów wakacyjnych, służbowych czy na zakupy.

Amerykański GPS jak dotąd najpopularniejszy nie jest już jedynym systemem nawigacji satelitarnej o globalnym zasięgu. Niedawno do "światowego" grona wspierającego nawigację samochodową powrócił rosyjski system Glonass, który po wystrzeleniu 24-go, brakującego satelity na powrót osiągnął globalny zasięg.

Co dzięki temu zyskają użytkownicy?

Używanie Glonass i GPS pozwala uzyskiwać użytkownikom nawigacji najdokładniejsze informacje na temat aktualnej pozycji. Zalety podwójnego zasięgu satelitarnego docenić mogą kierowcy w mieście gdzie wysokie budynki często "zasłaniają" duży fragment nieba, podczas wyjazdów na leśnej drodze gdy szukają wymarzonego domku na wakacje czy też podczas opadów deszczu i śniegu na trasie wycieczki kiedy to sam sygnał GPS już nie wystarcza - powiedział Konrad Telakowiec, członek zarządu Navmax - pierwszej w Polsce Mobilnej Platformy Nawigacyjnej wykorzystującej obydwa systemy satelitarne.

Reklama

W ślad za rozwojem satelitarnego systemu nawigacyjnego Glonass, zaczęły pojawiać się na rynku urządzenia wykorzystujące też rosyjski system pozycjonowania. Z grona mobilnych producentów są już dostępne w Polsce:

- Sony - wspiera Glonass w smartfonach z serii Xperia,

- Samsung - Galaxy Note także odbiera sygnał Glonass,

- iPhone 4S - czyli najbardziej "amerykański" producent zauważył potrzebę działania w obydwu systemach.

Zatem wystrzelony ponad miesiąc temu jeden satelita nawigacyjny może oznaczać początek końca dominacji GPS. Czy użytkownik nawigacji powinien się martwić? Wręcz przeciwnie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jacy | gps | glonass | Xperia | iPhone

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama