Kabel światłowodowy łączący Tajwan z Chinami

Kolejny krok na drodze technologicznego i ekonomicznego przybliżenia pomiędzy Chinami a Tajwanem. Do użytku oddano pierwszy kabel światłowodowy, który łączy Państwo Środka z jego "zbuntowaną republiką" - podała Agencja AFP.

Położony na dnie kabel światłowodowy ma 200 długości i łączy miasto Xiamen na południu Chin z grupą wysp Kinmen na Tajwanie. To kolejny etap procesu "ocieplania" stosunków między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem, który w 1949 roku stał się krajem niezależnym od komunistycznych Chin. Tajwan przez lata uznawanym był za politycznego kontynuatora przedwojennych Chin. Komunistyczne Chiny uznawały go jednak za zbuntowaną republikę.

Oba kraje pogodziły jednak wspólne interesy - potentaci technologii tacy jak Asus, Gigabyte, Acer czy HTC przenieśli swoje fabryki na teren Chin. Państwo Środka jest dla nich coraz większym rynkiem zbytu. Przeciwnicy obecnej polityki rządu Tajwanu ostrzegają, że zaciśnianie stosunków gospodarczych z Chinami może doprowadzić do coraz większego uzależnienia kraju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Tajwan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama