Która sieć ma najlepszy sygnał

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził analizę sieci komórkowych w Polsce. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, który operator ma najwięcej udanych połączeń, a który sprawia największe problemy.

Badanie prowadzono od 1 lutego do 26 marca 2010 r. na terenie miast wojewódzkich w sieciach komórkowych pracujących w standardzie GSM900/1800 i UMTS operatorów: Polkomtel (operator sieci Plus), Polska Telefonia Cyfrowa (operator sieci Era), Polska Telefonia komórkowa Centertel (Orange) i P4 (operator sieci Play).

Przedmiotem badania były między innymi poziom odebranych sygnałów, poziom realizacji połączeń pod kątem blokowania i przerywania połączeń i badanie jakości transmisji mowy. Telefony pracowały w trybie automatycznego wyboru sieci GSM900/1800 lub UMTS. Zestawiane połączenia trwały 60 s i polegały na wykonaniu połączeń telefonicznych do serwera podłączonego do linii ISDN w sieci lokalnego operatora telekomunikacyjnego, na którym były odtwarzane frazy głosowe i po przesłaniu przez sieć GSM900/1800 lub UMTS porównywane ze wzorcem.

Wykonując badania przebyto 4617 km na terenie miast i przeprowadzono łącznie 182 godziny pomiarów. Przeprowadzone pomiary i badania sieci GSM900/1800 i UMTS we wszystkich badanych miastach pokazały, że operatorzy wszystkich sieci dysponują dobrym zasięgiem na terenie miast gdzie dominującym standardem jest UMTS - prawie 90 proc.

Reklama

Wykonując połączenia w sieciach komórkowych na terenie miast przeprowadzono statystykę blokowanych i przerwanych połączeń w stosunku do udanych połączeń. Zaobserwowano blokowanie połączeń u wszystkich operatorów. Najwyższe wartości zarejestrowano w sieci operatora Era i Play, w których około 1,9 proc. zestawianych połączeń nie doszło do skutku. Sieć operatora Orange pod tym względem zanotowała ok. 1,6 proc. zablokowanych połączeń, a Plus na poziomie 0,9 proc. Największą liczbę zablokowanych połączeń zanotował operator sieci Play w Zielonej Górze, gdzie ponad 10 proc. rozmów nie zostało zrealizowanych, co świadczyć może o poważnej awarii w sieci operatora lub wyczerpaniu pojemności sieci.

Blokowanie połączeń na poziomie powyżej 3 proc. zarejestrowano w następujących miastach:

1. Era - Kraków, Opole, Lublin, Jelenia Góra,

2. Orange - Rzeszów i Poznań,

3. Play - Zielona Góra i Szczecin,

4. Plus - nie zarejestrowano w żadnym mieście.

Najmniej zablokowanych połączeń w sieciach wszystkich operatorów zanotowano na terenie Trójmiasta i Kielc.

Analizując liczbę połączeń przerwanych na terenie miast, zaobserwować można, że najwyższe wartości zarejestrowano w sieci operatora Era (ponad 1proc.). U operatorów Plus i Orange zarejestrowano około 0,6 proc. przerwanych połączeń. Najlepiej w tym zakresie wypadł operator sieci Play, gdzie zarejestrowano około 0,5 proc. przerwanych połączeń. Najwięcej zerwanych połączeń zarejestrowano w sieci operatora Era na terenie Poznania i Lublina, gdzie ich liczba wyniosła około 3 proc.. Najmniej zerwanych połączeń, podobnie jak w przypadku połączeń zablokowanych, zanotowano w Kielcach i Trójmieście. W Trójmieście jedynie operator sieci Era zanotował liczbę zerwanych połączeń na poziomie około 0,5 proc.. Przerywanie zestawionych połączeń może świadczyć o problemach z przełączaniem się telefonów z jednego standardu do drugiego lub niewłaściwym przełączeniem pomiędzy stacjami bazowymi.

Najwięcej zerwanych rozmów

Analizując liczbę zerwanych połączeń, najwięcej zanotowano w sieci operatora Era - ponad 3 proc.

Wartość niezrealizowanych połączeń w sieciach komórkowych nie powinna przekraczać 3 proc. Jej przekroczenie może świadczyć o problemach technicznych związanych z przenoszeniem rozmów i przełączaniem telefonu pomiędzy stacjami bazowymi oraz standardami 2G i 3G. W przypadku dróg wszyscy operatorzy przekroczyli zakładany próg 3 proc. niezrealizowanych połączeń. Najlepsze rezultaty w tym zakresie uzyskali operatorzy sieci Orange i Plus.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: sygnały | operatorzy | Orange | UMTS | Plus | sygnał | UKE | T-Mobile | operator
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy