Lumia i Windows Phone - nowy świt firmy Nokia

Nokia, która utraciła pozycję lidera telekomunikacyjnych innowacji, chce wrócić do pierwszej ligi. Pomóc jej w tym mają nowe smartfony Lumia. INTERIA.PL uczestniczyła w ich światowej premierze w Londynie.

- Na początku tego roku postanowiliśmy zmienić naszą strategię. Konieczne były odważne decyzje. Mieliśmy trudne momenty, ale to już przeszłość - tymi słowami rozpoczął konferencję Nokia World 2011 Steven Elop, od zeszłego roku szef Nokii. Finowie, jeszcze kilka lat temu symbol innowacji w świecie telefonów, przespali boom na smartfony, oddając pole innym firmom. Na listopad przygotowują kontrofensywę, a pomóc im ma w tym seria telefonów korzystających z mobilnego systemu Windows Phone.

Teraz Windows

Ostatnią wielką premierą Nokii był telefon N95, wypuszczony na rynek w 2007 r. W tym samym roku pojawił się pierwszy iPhone. Od tego momentu świat smartfonów miał stanąć na głowie. Finowie zlekceważyli wówczas debiut Apple i dwa lata później, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze telefony z systemem Android, system operacyjny Symbian, wieloletni hit Nokii, zaczął odchodzić w niepamięć. Kolejne firmy decydowały się przejść na system Google, a klienci zostali oczarowani przez coraz to nowsze wersje iPhone'a. Konkurenci Nokii, dotychczas korzystający z Symbiana, zaczęli wycofywać się ze wsparcia dla fińskiego cacka. Wkrótce Nokia miała pozostać samotna na polu walki.

Reklama

Chociaż Symbian doczekał się kilku kolejnych wersji, w tym odsłony o nazwie Anna, koncern z Espoo rozpoczął pracę nad nowymi mobilnymi systemami operacyjnymi. Pomimo udanego debiutu Maemo i smartfona N900, zdecydowano się zaprzestać kontynuacji tej linii. Tegoroczna premiera Nokii, czyli bardzo ciepło przyjęty przez recenzentów smartfon N9 i system MeeGo, również nie doczeka się następców. Powód? Decyzja o uczynieniu systemu Windows Phone autorstwa Microsoft główną platformą dla urządzeń Nokii.

Windows Phone, mobilny system z Redmond, pojawił się na rynku w zeszłym roku i chociaż dobrze wypadł w testach, to mała liczba telefonów oraz kadłubowa promocja sprawiły, że trafił do niewielu użytkowników. Sojusz Nokii i Microsoftu ma to zmienić. Finowie dostarczą dobry sprzęt, a ojcowie Windows dobre oprogramowanie. Urządzenie objawi się pod postacią Nokii Lumia 800 oraz Nokii Lumia 710, korzystających z mobilnego systemu Windows Phone 7.5, dostępnego już na rynku oraz przetestowanego przez naszą redakcję.

Nokia Lumia

- To prawdziwa zmiana. To punkt zwrotny w historii firmy - opowiada z dumą Elop, przed przyjściem do Nokii wieloletni pracownik Microsoftu. Windows Phone 7.5 w wersji dla smartfonów Nokii nie różni się wiele od wersji zainstalowanej w smartfonach, takich jak HTC Titan, aczkolwiek Nokia przygotowała kilka własnych niespodzianek. Przede wszystkim aplikację Nokia Drive, czyli nawigację samochodową z darmowymi mapami, jedyną taką darmową usługę dla systemu Windows Phone 7.

Drugą dedykowaną specjalnie dla Nokii usługą będzie Nokia Music, która oprócz możliwości zakupu plików muzycznych zaoferuje usługę Mix Radio, dostęp do setek specjalnie przygotowanych, darmowych "stacji" z muzyką. Co w tym nadzwyczajnego? Muzykę z danej stacji będzie można pobrać na telefon, zatem obędzie się bez ciągłego połączenia z internetem.

Do tego dojdą jeszcze Nokia Public Transportation, śledząca na bieżąco miejski transport i informująca użytkownika o zmianach rozkładu jazdy i opóźnieniach w ruchu. Smartfony Lumia pojawią się w wybranych krajach europejskich już w listopadzie, ale na polską premierę przyjdzie nam poczekać do stycznia 2012 roku.

Lumia 800 to nic innego jak sprzęt znany z N9, do którego wgrano inny system. Natomiast Lumia 710 to standardowy smartfon, który wykonaniem i specyfikacją nie wykracza poza dostępne na rynku "słuchawki". Będzie on jednak kosztował ok. 240 euro, co jest to naprawdę rozsądną ceną za tego typu urządzenie.

Dlaczego zrezygnowano z systemu MeeGo , zastępując go Windows Phone? - To był najlepszy z możliwych wyborów. Ten system zapewni odpowiedni rozwój naszego ekosystemu produktów - odpowiada enigmatycznie Mary McDowell, jeden z wiceprezesów Nokii, w rozmowie z INTERIA.PL.

Idzie nowe

Nokia, wraz z debiutem smartfonów Lumia, planuje wprowadzić na rynek cztery "smartfony dla każdego" - Nokia Asha ("nadzieja" w języku hindu). Łączą one najważniejsze funkcje komunikacyjne z możliwością dostępu do internetu, klawiaturą fizyczną oraz ekranem dotykowym. Chociaż ich głównym zadaniem jest zawojowanie rynków krajów rozwijających się, takich jak Chiny czy Indie, trafią także do Europy.

Jednym z założeń Nokii jest "podłączyć kolejny miliard do internetu" - w samych Indiach mamy 1,2 mld ludzi, z których 850 mln ma komórki, ale dostęp do sieci w tym kraju to wciąż ogromny problem. Telefon ma im zastępować komputer z dostępem do sieci.

- Lumia to światło. Lumia, to nowy świt dla Nokii - podsumował swoje przemówienie na Nokia World 2011 Steven Elop. Fińska firma ma nadzieję, że dwa nowe modele smartfonów oraz kolejne nadchodzące premiery zagwarantują powrót Nokii do pierwszej ligi innowatorów świata telekomunikacji. Czas pokaże, czy tak się stanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows | Nokia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy