Nokia

Nokia to fińskie przedsiębiorstwo znane przede wszystkim z produkcji telefonów komórkowych. Specjalizuje się w technologiach telekomunikacyjnych, a obecnie chce być przede wszystkim dostawcą rozwiązań technologicznych dla biznesu.
Nokia - najważniejsze informacje
Nokia to fińska firma telekomunikacyjna istniejąca od 1865 r. Początkowo zajmowała się produkcją papieru /123RF/PICSEL

Nokia - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1865

 • Kraj założenia:

  Finlandia

Historia Nokii sięga 1865 roku, kiedy nikt jeszcze nawet nie myślał o telefonach komórkowych czy technologii. Fińskie przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją masy papierniczej i ogumienia, a także przetwórstwem drewna. Nokia budowała własne elektrownie, aby podnieść wydajność energetyczną. W 1937 roku oferta została poszerzona o kable, również te do telegrafów, a później do telefonów. 

Nokia wyprodukowała pierwsze mobilne telefonysamochodowe, a później przenośne – Mobira Cityman. Za pomocą urządzeń tego producenta zrealizowano pierwszą rozmowę w standardzie GSM. 

Nokia w drugiej połowie lat 90. XX wieku była liderem w segmencie telefonów komórkowych. Produkty tej marki charakteryzowały się wysoką jakością i solidnością. Jednak wraz z rozwojem smartfonów firma straciła na znaczeniu i została wyprzedzona przez marki proponujące nowoczesne rozwiązania.

W 2014 roku Nokia została przejęta przez Microsoft, a od 2016 roku jej właścicielem jest firma HMD Global z Finlandii.

Co produkuje Nokia?

Nokia już od dawna nie jest liderem na rynku urządzeń mobilnych. Jednak wciąż wielu klientów z sentymentu wraca do sprzętu tego producenta.

W 2023 roku zajmuje się produkcją smartfonów i prostych telefonów komórkowych z klawiaturą.  Choć wcześniejsze smartfony Nokii  pracowały na systemie operacyjnym Windows Phone, to te dostępne obecnie bazują na Androidzie.

Telefony od Nokii nie zaskoczą entuzjastów najnowszych technologii, jednak ich zaletą jest niska cena.  

Wśród dostępnych smartfonów marki można wyróżnić:
 • serię C, np. Nokia C32,
 • serię G, np. Nokia G22,
 • serię X, np. Nokia X30 5G.
Telefony z fizyczną klawiaturą od tego producenta są popularnym wyborem wśród seniorów - to np. Nokia 8210, Nokia 2660 Flip, Nokia 110 czy Nokia 6310.

Ciekawostki o Nokia

 • Legendarny telefon komórkowy 3310 zasłynął jako produkt o niezwykłej trwałości. Do dzisiaj krąży o nim wiele zabawnych historii i stal się bohaterem memów. Oryginalne modele Nokia mają wartość kolekcjonerską. 

 • Nokia stworzyła także najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny dzwonek telefoniczny na świecie. Sama melodia została zainspirowana utworem autorstwa Francisco Tarrego – Gran Vals.

 • Nokia 1100 była nie tylko jednym z najchętniej kupowanych telefonów. Przestępcy wykorzystywali go do wykradania haseł bankowych. Z tego względu do dzisiaj ten produkt zyskuje wysokie ceny. 

Temat Nokia znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Nokia

Nokia - Wiadomości

Nokia - Zdjęcia

Nokia - Wideo

 • 6-ekranowy smartwatch Nokii

  Niedziela, 20 października 2013 (03:31)
  Pierwszoplanową rolę w powyższym materiale wideo odgrywa koncepcyjny smartwatch firmy Nokia. Urządzenie składa się jednak nie z jednego, a 6 ekranów – modułów.
 • MWC 2013: Nokia Lumia 520 na wideo

  Poniedziałek, 25 lutego 2013 (16:35)
  MWC 2013: Nokia Lumia 520 na wideo
 • Testownia: Nokia Lumia 920

  Czwartek, 13 grudnia 2012 (09:01)
  Nokia Lumia 920 pretenduje do miana najlepszego smartfona z systemem Windows Phone 8. Jej największe zalety to rewolucyjny ekran i zaplecze autorskich aplikacji.
 • Testownia: Nokia Lumia 800

  Piątek, 10 lutego 2012 (14:59)
  Nokia Lumia 800 to jeden z najlepszych smartfonów w historii Nokii i najlepszy smarfon z Windows Phone obecny na rynku. Przynajmniej do premiery Lumia 920. Oto nasz test wideo.