Jak płacić telefonem zbliżeniowo? Ważny jest NFC w smartfonie

Jak płacić telefonem zbliżeniowo? Do tego potrzebny nam będzie NFC, który współcześnie dostępny jest zarówno w smartfonach oraz zegarkach. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala nam na zostawienie portfela w domu. Jednak zanim rozpoczniemy korzystanie z usługi, dowiedzmy się, czego potrzebujemy przy tego typu płatności. Jak działa NFC i czy korzystanie z tej formy jest bezpieczne?

Na samym początku NFC budziło wiele niepewności. Jak przy każdej nowej technologii, największe obawy pojawiają się w kwestii bezpieczeństwa. Obecnie ten sposób płatności nie jest już niczym zaskakującym i niepewnym. 

NFC stało się dużym ułatwieniem w robieniu zakupów. Sprawdźmy, jak płacić telefonem zbliżeniowo. Dowiedzmy się kilku interesujących informacji na temat NFC.

Reklama

Co to jest NFC?

Technologia NFC jest nowym sposobem płatności za zakupy. Sam skrót oznacza "Komunikację bliskiego zasięgu" (Near Field Communication). Pozwala na bezprzewodową wymianę danych na odległość 20 centymetrów. Mając NFC zapłacisz w sklepie za pomocą zbliżenia telefonu do specjalnego czytnika przy kasie. Technologia ma za zadanie przyspieszyć proces finalizacji zakupów. Dodatkowo płatność telefonem pozwala dokładniej kontrolować własne wydatki.

Obecnie technologia NFC dostępna jest w większości nowych smartfonów, lecz nie w każdym. Przed zakupem upewnijmy się w parametrach urządzenia, czy NFC jest włączone.

Jak płacić zbliżeniowo z NFC?

Ustawienie płatności zbliżeniowej przez NFC może wydawać się skomplikowane, lecz wcale takie nie jest. Na początku należy zainstalować aplikację bankową i zaakceptować w niej funkcję płatności zbliżeniowej.

Gdy ustawimy płatność zbliżeniową, musimy podpiąć do konta bankowego wirtualną kartę. Będzie to cyfrowa wersja naszej fizycznej karty płatniczej. Przed zrealizowaniem płatności sprawdźmy jeszcze w bankowości limity karty. Przy płatności zbliżeniowej domyślny limit wynosi 50 zł. 

Możemy go w każdej chwili podnieść. Na sam koniec musimy uruchomić w ustawieniach telefonu funkcję NFC.

Jak ustawić płatność telefonem. Konfiguracja NFC

Gdzie w telefonie można ustawić płatność NFC? Oczywiście każdy telefon posiada nieco odmienne opcje, lecz ścieżki zazwyczaj są bardzo zbliżone do siebie. Nasz poradnik bazować będzie na telefonie Nokia 8.3 5G z Androidem.

Aby upewnić się, że telefon obsługuje funkcję NFC, konieczne jest wejście w Ustawienia > Połączone urządzenia. W tym miejscu widnieć powinna opcja Ustawienia połączenia. Widnieje tam funkcja NFC, którą można włączyć. 

Należy pamiętać, że NFC działa wyłącznie, gdy telefon jest odblokowany. Jego obszar znajduje się na środku tylnej obudowy.

Płatność NFC. W jakich telefonach jest dostępna?

Uruchomienie modułu NFC w naszym smartfonie wyklucza konieczność noszenia ze sobą portfela. Mimo wszystko nie każdy model daje nam taką możliwość. Tylko w jakich telefonach dostępna jest płatność zbliżeniowa? 

Przez spopularyzowanie NFC w telefonach, jesteśmy w stanie tę funkcję znaleźć w telefonach niższej półki. W budżecie osiągającym maksymalnie 500 zł znajdziemy dla przykładu Alcatel 1S 2021.

W przedziale od 500 do 1000 zł znajdą się modele:

  • Xiaomi (np. Redmi 9C, Redmi 10, Redmi 10C, Redmi Note 11, Redmi Note 10),
  • Nokia (G11, G21, G50),
  • Samsung (Galaxy M12, Galaxy A13, Galaxy M13, Galaxy A32),
  • Motorola (Moto G22, Moto G31, Moto G50),
  • OPPO (A16s, A54s),
  • Realme (8, 8I).

Czy płacenie telefonem z NFC jest bezpieczne?

Pytanie o bezpieczeństwo NFC nie powinno nikogo dziwić. Często przy wejściu w życie nowych technologii czujemy się niepewni. Okazuje się natomiast, że płacenie telefonem jest bezpieczniejsze niż noszenie ze sobą karty lub gotówki. Dlaczego?

Karta płatnicza jest obiektem zainteresowania złodziei. W końcu wystarczy ją skopiować oraz znać kod PIN, by wykonać transakcje. W przypadku wirtualnej karty w telefonie nie ma dostępu do płatności bez Internetu i zdjętej blokady ekranu. Dodatkowo możemy w każdej chwili wyłączyć NFC w ustawieniach telefonu. 

Bezpieczniej również jest w przypadku zgubienia telefonu niż karty płatniczej. Po zgubieniu karty możemy się liczyć, że znalazca zrobi sobie na nią drobne zakupy. Telefon zmniejsza takie prawdopodobieństwo. Aby dokonać płatności, znalazca musiałby znać kod odblokowania naszego telefonu.

Alternatywa NFC. Czym jest BLIK i jak z niego korzystać?

Jeśli nie posiadamy w naszym telefonie technologii NFC, wciąż możemy korzystać z płatności alternatywnej. Wystarczy, byśmy w smartfonie mieli stały dostęp do Internetu. Dlaczego? Otóż istnieją alternatywy płatności telefonem, które pozwolą nam odstawić kartę oraz gotówkę na dalszy plan. Takim sposobem opłacania zakupów jest BLIK, czyli kod generowany z poziomu aplikacji naszego banku. Wykorzystywany jest nie tylko w sklepach, lecz także w bankomatach.

Jak zapłacić BLIK w sklepie? Należy przy płatności poinformować sprzedawcę o płatności w formie BLIK. W przypadku kasy samoobsługowej BLIK jest osobną formą płatności do wyboru. W momencie pojawienia się na kasie kwoty do zapłaty wchodzimy w aplikację naszego banku.

Logujemy się do konta i klikamy zakładkę BLIK. Tam wygeneruje nam się jednorazowy kod, ważny przez określony czas. Kod przepisujemy na terminal płatniczy i zatwierdzamy zakup. Pojawi się na telefonie prośba o potwierdzenie płatności. Bez niej nie będziemy mogli dokończyć płatności.

***

Czytaj także:

Sensacja na polskim wybrzeżu. Na plaży pojawił się mors arktyczny

Mapy Google od teraz z oznaczeniami miejsc LGBTQ+

Jaką stację pogodową kupić do domu i gdzie zamontować czujnik?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płatności smartfonem | NFC | Xiaomi | Nokia | Samsung | Motorola | Oppo | Realme | BLIK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama