Karta płatnicza

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:19) Aktualizacja Wtorek, 5 marca 2024 (14:39)
Karta płatnicza to plastikowa karta o standardowych wymiarach, wyposażona w pasek magnetyczny lub mikroprocesor, która umożliwia posiadaczowi dokonywanie transakcji bezgotówkowych, takich jak płatności za towary i usługi czy wypłaty gotówki z bankomatów.
Karta płatnicza - najważniejsze informacje
Karty płatnicze. /123RF/PICSEL

Karta płatnicza - najważniejsze informacje

Najpopularniejszymi typami kart płatniczych są karty kredytowe i debetowe. Karta kredytowa pozwala jej posiadaczowi na zakupy "na kredyt". Oznacza to, że bank lub instytucja finansowa udostępnia kredytobiorcy pewną sumę pieniędzy, którą można wydać, a następnie spłacić w określonym terminie. Jeśli saldo niezostanie spłacone w całości do daty wymagalności, naliczane są odsetki.
 
Z kolei karta debetowa jest bezpośrednio powiązana z kontem bankowym użytkownika i umożliwia dokonywanie płatności tylko wtedy, gdy na koncie są dostępne pieniądze. W przeciwieństwie do karty kredytowej, karta debetowa nie udostępnia kredytu, a środki są natychmiast pobierane z konta. 

Oprócz kart kredytowych i debetowych istnieją także karty przedpłacone, gdzie użytkownik wpłaca środki na kartę przed jej użyciem, oraz karty lojalnościowe, które oferują nagrody za dokonywanie zakupów.
 
Karty płatnicze są wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia. Do najbardziej podstawowych należy pasek magnetyczny i chip EMV. Chip EMV (nazwa pochodząca od organizacji Europay, MasterCard i Visa) jest znacznie trudniejszy do skopiowania niż tradycyjny pasek magnetyczny. 

Wielu wydawców kart dołącza także PIN, która wymaga od użytkownika wprowadzenia kodu przy każdej transakcji. Dodatkowo, wiele kart ma też trzy- lub czterocyfrowy kod weryfikacyjny, który jest wymagany przy płatnościach online.

Ostatnio popularne stały się karty płatnicze w smartfonach, które podpinamy do aplikacji - np. Apple Pay czy Google Pay.

Pierwsze karty płatnicze (kredytowe Diners Club) pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Z czasem stały się one coraz bardziej popularne, a ich zastosowanie rozprzestrzeniło się na cały świat.

Temat Karta płatnicza znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Karta płatnicza

Karta płatnicza - Wiadomości