Google Pay

Wtorek, 12 września 2023 (10:42) Aktualizacja Wtorek, 12 września 2023 (14:21)
Google Pay to usługa płatności mobilnych oferowana przez Google, która pozwala na dokonywanie transakcji za pomocą telefonów czy smartwatchy. Po dodaniu w aplikacji karty płatniczej wystawionej przez bank możemy płacić zbliżeniowo telefonem albo w sklepach online. Dane są chronione dzięki technologii tokenizacji, co sprawia, że transakcje są bezpieczne.
Google Pay - najważniejsze informacje
Google Pay umożliwia płatności telefonem czy smartwatchem. /123RF/PICSEL

Google Pay - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    usługa, aplikacja

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2018

  • System operacyjny:

Zasada działania Google Pay jest prosta. Wystarczy, że smartfon lub smartwatch mają wbudowany system NFC. Kiedy dochodzi do płatności, należy zbliżyć urządzenie do terminala, aby zapłacić za zakupy. Kwoty do 100 zł nie wymagają żadnej autoryzacji. Płatności przekraczające 100 zł wymagają od użytkownika odblokowania urządzenia za pomocą hasła, pinu albo odcisku palca.

W Google Pay karty są odpowiednio zabezpieczone. Ochrona danych jest możliwa dzięki systemowi tokenizacji. Pozwala to na zamianę numeru karty na ciąg cyfr, czyli na token płatniczy, dzięki czemu dane samej karty pozostają zaszyfrowane. 

Podczas płatności z wykorzystaniem Google Pay, do terminala przekazywany jest wyłącznie token karty oraz kryptogram działający na zasadzie jednorazowego hasła przypisanego do płatności.

Jak korzystać z Google Pay w telefonie?

Chcąc korzystać z Google Pay w telefonie, konieczne jest pobranie aplikacji Portfel Google. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się i dodanie  karty płatniczej w aplikacji. Niezbędne jest też uwierzytelnienie w banku. Cała akcja zajmuje kilka minut. Od tego momentu podczas robienia zakupów, smartfonem z włączonym NFC można wygodnie płacić za swoje zakupy. 

Jak uruchomić Google Pay w smartwatchu?

Chcąc korzystać z karty płatniczej w smartwatchu z NFC, należy postępować analogicznie jak w przypadku telefonu. Trzeba pobrać stosowną aplikację Portfel Google oraz przypisać kartę płatniczą. Warto zaznaczyć, że karta dodana na smartwatchu nie będzie widoczna na smartfonie i odwrotnie. 

Więcej na temat Google Pay

Google Pay - Wiadomości