Jak płacić telefonem? Zapomnisz o noszeniu kart w portfelu
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Teraz dla wielu telefon jest wszystkim. Mamy w nim nie tylko szybki dostęp do kontaktu z bliskimi, ale też do dokumentów czy banku. Z tego powodu wydaje się, że wychodząc z domu, już nie musimy brać portfela. Co jednak z szybkimi płatnościami bezgotówkowymi? Jak płacić telefonem? Wyjaśniamy, jak działa Google Pay i Apple Pay.
Spis treści:
Wykonywanie płatności zbliżeniowych telefonem to niesamowita wygoda. Wychodząc z domu, nie musimy pamiętać o zabieraniu portfela. W ten sposób łatwo odchudzimy swoje torebki, plecaki czy kieszenie i nie będziemy się martwić o zgubienie kart i dokumentów. Nie każdy natomiast będzie mógł skorzystać z takiego udogodnienia.
Jak płacić telefonem? Potrzebne jest NFC
Jeśli chcesz płacić swoim telefonem zbliżeniowo, smartfon musi być wyposażony w technologię NFC. NFC (skrót od Near Field Communication) to moduł, który wykorzystuje się do szybkiej i bezprzewodowej wymiany informacji między dwoma urządzeniami, które są blisko siebie. W technologii tej wykorzystywane są fale radiowe.
Bez tego płatność telefonem nie będzie możliwa. Trzeba więc wcześniej sprawdzić, czy nasz smartfon jest wyposażony w NFC. Najprościej i najszybciej zrobimy to, wchodząc w ustawienia. Tam w wyszukiwarkę wpisujemy NFC. Można go też odszukać poprzez wejście w ustawienia, a następnie przejście do "Łączność", później "Udostępnianie" lub "Połączenia".
Gdy NFC jest dostępne, to koniecznością jest włączenie go. W tym celu wystarczy wejść do Ustawień, gdzie możemy aktywować NFC. Łatwiej i szybciej za to uruchomisz technologię na górnym pasku narzędzi. Jeżeli symbol NFC jest podświetlony, to jest on już aktywny.
Jak płacić telefonem?
Płacenie telefonem odbywa się zbliżeniowo. Podczas transakcji nie musimy odpalać żadnych aplikacji. Wystarczy, że smartfon zostanie przyłożony do terminala, a płatność przejdzie tak samo, jak w przypadku karty. Warunkiem jest tylko odpalone NFC.
Do wykonania takiej płatności konieczne jest też wcześniej zainstalowanie aplikacji, która umożliwi przesył pieniędzy. W zależności od systemu operacyjnego mogą się one różnić. Na smartfonach z systemem IOS będzie to Apple Pay. Na Androidach będzie za to potrzebny Google Pay.
Jak płacić Apple Pay?
Do zapłacenia telefonem z systemem IOS niezbędny jest Apple Pay. Aby z niego skorzystać, wystarczy przejść do Portfela na iPhonie, a tam dodać interesującą nas kartę płatniczą. Zajmuje to dosłownie chwilę.
Następnie, gdy chcesz zapłacić zbliżeniowo, będziesz musiał kolejno:
- nacisnąć dwukrotnie przycisk boczny
- uwierzytelnić płatność za pomocą Face ID lub kodu
- przyłożyć telefon do terminala.
Jeszcze prościej zrobisz to z użyciem Touch ID. Odblokuj telefon za jego pomocą, przybliż telefon do terminala i gotowe.
Jak płacić Google Pay?
Dla telefonu z systemem Android należy zainstalować aplikację Google Pay. Po zrobieniu tego otwieramy wirtualny Portfel i wybieramy "Dodaj kartę płatniczą", która pokaże się w centralnej części ekranu.
Teraz przy płatności musisz tylko odblokować telefon, włączyć NFC i zbliżyć telefon do terminala.
Jak płacić zbliżeniowo BLIKIEM?
Niewiele osób wie, że BLIKIEM też można płacić zbliżeniowo. Jeszcze do niedawna jedyną możliwością płacenia nim w sklepach stacjonarnych było przepisywanie kodu z telefonu. Teraz jest to o wiele szybciej i bezpieczniej.
Możliwe jest to za pomocą aplikacji bankowej tych banków: Alior Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, Bank Millennium, ING Bank Śląski czy mBank. W wybranej z nich wejdź w ustawienia lub wybierz płatność BLIK. Następnie kliknij "Płatności zbliżeniowe BLIK". Dalej pojawi się "Aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK" i tę opcję wybieramy.
Nie zapomnij o włączeniu modułu NFC, który jest tutaj kluczowy. Dla większego bezpieczeństwa możesz też ustawić blokadę ekranu. Aktywację potwierdź kodem PIN i gotowe.
Zbliżeniową płatność BLIKIEM można wykonać na każdym terminalu z możliwością płacenia zbliżeniowego. W związku z tym, gdy sprzedawca zapyta o sposób w jaki zapłacimy, nie wskazujemy BLIKA, a właśnie płatność zbliżeniową.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!