Jak płacić telefonem z Androidem? Prosty sposób z apką
Płatności mobilne pozwalają na zbliżeniowe płacenie telefonem. Są łatwe w obsłudze i co najważniejsze, bezpłatne. Jak płacić zbliżeniowo telefonem z Androidem? Aktywujesz płatności w kilku prostych krokach.
Spis treści:
Płatności mobilne w telefonie - łatwe i przyjemne
Żyjemy w wyjątkowych czasach, w których na zakupy nie musimy nawet zabierać portfela. I nie chodzi tu o trzymanie pliku banknotów w kieszeni, bo gotówka również nam się nie przyda. Za wszystkie zakupy możemy bowiem zapłacić przy pomocy telefonu i podpiętej do niego metody płatności. Proste? Zdecydowanie tak, ale czy darmowe? Również - nie poniesiemy przy tym żadnych opłat, co na pewno wielu zachęci do skorzystania z takiej metody.
Zasadniczo płacenie telefonem zbliżeniowo nie różni się od korzystania z karty w podobny sposób. Podczas dokonywania zakupów wybieramy opcję zbliżeniową i po wyświetleniu się odpowiedniego komunikatu na terminalu, przykładamy do niego telefon. Wówczas wykorzystana zostanie funkcja NFC do przesłania informacji o używanej karcie, a ta zostanie obciążona odpowiednią kwotą. Jak skonfigurować płatności mobilne w telefonie? To bardzo proste.
Jak płacić telefonem krok po kroku
Pierwszy i najważniejszy krok w celu płacenia telefonem to sprawdzenie, czy nasze urządzenie posiada NFC. To technologia przesyłania danych na krótkie odległości, która pozwala przypisać do urządzenia kartę płatniczą i komunikować się z terminalami płatniczymi. Choć obecnie coraz więcej telefonów posiada moduł NFC, to niektóre tańsze urządzenia go nie mają. Informacje o tym, czy dany smartfon ma NFC znajdziemy w jego specyfikacji technicznej, na pudełku lub w ustawieniach w telefonie. Wystarczy wyszukać odpowiednią frazę.
Następny krok to wybranie aplikacji do płacenia zbliżeniowo telefonem. Możemy skorzystać z aplikacji naszego banku, lub bardzo popularnego na Androidzie Google Pay, czyli Portfela Google.
W przypadku aplikacji banku musimy się do niej zalogować i znaleźć opcję Płatności zbliżeniowe telefonem lub pokrewną - ich nazwa i miejsce w menu może się różnić w zależności od banku, z którego korzystamy. Z reguły możemy wybrać:
- Płatności zbliżeniowe z Portfelem Google
- Płatności zbliżeniowe BLIK
Pierwsza opcja pozwoli dodać kartę płatniczą do portfela Google, który będzie aktywowany za każdym razem, gdy zechcemy zapłacić za jakąś transakcję. Druga opcja to Blik - bez podpinania konkretnej karty, po prostu przybliżamy telefon do terminala i dokonujemy płatności.
Jak dodać kartę do portfela Google?
- Otwór aplikację Portfel Google na telefonie
- Skorzystaj z opcji Dodaj do portfela
- Użyj opcji Karta Płatnicza
- Zeskanuj dane z karty - zrobisz to przy pomocy aparatu w telefonie
- Bank wyśle komunikat o konieczności zatwierdzenia autoryzacji
Po prawidłowej finalizacji procesu będziemy mogli korzystać z karty w telefonie. Pamiętajmy, aby mieć włączony moduł NFC - bez tego nie uda się płacić zbliżeniowo. Zrobimy to w menu kontekstowym telefonu, które wysuwamy z górnej części ekranu. Włączymy wciskając odpowiedni kafelek, tak samo jak WiFi czy transfer danych mobilnych.
Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?
Wiele osób może mieć wątpliwości co do tego, czy płatności zbliżeniowe telefonem są bezpieczne. Na szczęście Google i Android wymagają od nas skorzystania z trudnej do przeskoczenia autoryzacji. Wymagane jest bowiem wpisanie ustalonego przez nas kodu PIN, czy autoryzacja biometryczna - na przykład odciskiem palca.
Co więcej, NFC posiada zasięg około kilku centymetrów. To oznacza, że aby dokonać płatności, musimy przybliżyć nasz smartfon do terminala. Nie ma ryzyka, że ktoś zrobi to za nas "zdalnie".