Z kart płatniczych znika ważny element. "Już nie jest potrzebny"

Oprac.: Tomasz Kromp

Właścicieli kart płatniczych czeka spora zmiana. Okazuje się, że zniknie z nich pewien element, którego sens istnienia podważają specjaliści. Dzięki temu banki zyskają więcej przestrzeni, a tym samym możliwości w zakresie projektowania kart. Czym jest rzeczona zmiana dotycząca tych środków płatniczych? Odpowiadamy.

Z kart płatniczych znika jeden element. Jaki?
Z kart płatniczych znika jeden element. Jaki?123RF/PICSEL

Nowy wygląd kart płatniczych? Znika jeden z elementów

Osoby, które obecnie wymieniają karty płatnicze w swoich bankach, mogą się zdziwić. Będą one wyglądały inaczej niż dotychczas. Zabraknie jednego elementu, który był na nich obecny od momentu wprowadzenia kart płatniczych w Polsce.

O co konkretnie chodzi? Mowa o specjalnym pasku, na którym posiadacz karty musiał się podpisać. Zresztą bez podpisu karta nie była ważna.

Czym jest spowodowana ta zmiana? Jak mówi w rozmowie z Business Insiderem Małgorzata Witkowska z PKO BP, brak paska wynika z faktu, że wymóg jego obecności stracił na znaczeniu. Obecnie przeważają płatności zbliżeniowe.

Sam pasek i wymóg podpisania karty po jej otrzymaniu istniał od początku wydawania kart w Polsce. Jednak stracił on swoje znaczenie, od kiedy transakcje wykonywane są zbliżeniowo, także za pomocą smartfonów czy zegarków.
Małgorzata Witkowska z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO BP w rozmowie z Business Insiderem

Prawdopodobnie dzięki tej zmianie, banki będą miały więcej możliwości, jeśli chodzi o projektowanie kart płatniczych. Pojawi się bowiem dodatkowa przestrzeń, która była wcześniej przeznaczona na pasek do podpisu.

Do czego był potrzebny podpis na karcie płatniczej?

Karty płatnicze w Polsce zaczęły zdobywać popularność mniej więcej w latach dziewięćdziesiątych. To wówczas pojawiła się pierwsza karta VISA dystrybuowana przez Bank Inicjatyw Gospodarczych. Karty musiały być podpisywane przez swoich właścicieli w specjalnie do tego celu przeznaczonym miejscu. Mowa tu o białym pasku znajdującym się na rewersie karty płatniczej.

Według Narodowego Banku Polskiego pod koniec 2022 roku na krajowym rynku znajdowało się 44,5 mln kart płatniczych.materiały prasowe

Podpis na karcie płatniczej był formą dodatkowego zabezpieczenia, dzięki któremu w razie jakichkolwiek nieprawidłowości można było sprawdzić, czy osoba dokonująca płatności jest rzeczywiście właścicielem karty. Obecnie rzeczone rozwiązanie wydaje się pozbawione sensu z uwagi na to, zdecydowana większość transakcji to płatności zbliżeniowe. Dodatkowo istnieją inne formy autoryzacji, takie jak między innymi kod PIN.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Narodowy Bank Polski, pod koniec 2022 roku zdecydowaną większość kart na rynku stanowiły karty debetowe (do konta) – aż 83,6% wszystkich kart. Ogólna liczba kart płatniczych wynosiła 44,5 mln, w tym 41,6 mln to karty z opcją płatności zbliżeniowych.

Przeczytaj też:

Szkolenie ukraińskich żołnierzy. "Najtrudniej jest przetrwać pierwszy szturm"Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas