Fizyka kwantowa da początek kartom kredytowym nie do podrobienia

Stosując prawa fizyki kwantowej, holenderscy naukowcy stworzyli kartę płatniczą, której skopiowanie jest fizycznie niemożliwe.

Zespół uczonych z University of Twente i Eindhoven University of Technology do opracowania karty płatniczej wykorzystał zjawisko dualizmu korpuskularno-falowego, czyli niezwykłej właściwości fotonów, dzięki której czasami zachowują się one jak cząstki, a czasami jak fale. Karta i czytnik mają stanowić modyfikację eksperymentu Younga, który polega na przepuszczeniu wiązki cząstek przez dwie szczeliny. Na detektorze pojawia się wzór interferencyjny wskazujący, że zachowują się one jak fale.

To właśnie ten wzór ma stanowić pełną informację używaną, by dostać się do pieniędzy zlokalizowanych na koncie bankowym. Kiedy wykorzystamy tylko jedną szczelinę lub zmodyfikujemy transfer cząsteczek, odbiorca nie otrzyma informacji zwrotnej. W praktyce oznacza to, że gdyby do funkcji karty chciał dobrać się przestępca lub osoba nieuprawniona, wzór interferencyjny zniknie, więc nie będzie się dało uzyskać informacji.

Naukowcy są pozytywnie nastawieni do odkrycia Holendrów. Oczywiście, wprowadzenie tego typu rozwiązań do obiegu będzie się wiązało z koniecznością stworzenia od podstaw nowych kart płatniczych i terminali, ale wstępne szacunki wskazują, że wcale nie będzie to takie drogie. Za kilka lat fizykę kwantową będziemy mogli odnaleźć u podstaw niemal wszystkich zabezpieczonych danych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fizyka kwantowa | Karta kredytowa | Karta płatnicza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy