Smartfony zastąpią karty do bankomatów

Na Wyspach Brytyjskich ujawniło się kolejne, zaskakujące zastosowanie smartfonów. Klienci Royal Bank of Scotland (RBS) mogą przy ich użyciu wypłacać pieniądze z bankomatów, bez konieczności posiadania przy sobie karty płatniczej.

Aby posłużyć się smartfonem zamiast karty bankomatowej, użytkownicy muszą jednak zainstalować na nim specjalną aplikację. Dostęp do niej wymaga wprowadzenia hasła, znanego tylko uprawnionej do tego osobie. Po jego wprowadzeniu, na ekranie telefonu pojawia się szcześciocyfrowy kod, którego należy użyć, pobierając gotówkę z bankomatu.

RBS jest przekonany, że nową usługą umożliwią klientom pobieranie gotówki z bankomatów w sytuacjach krytycznych - gdy zapomnimy zabrać karty płatniczej z domu lub, co gorsza, zostanie ona nam skradziona. Używając smartfona konsumenci mogą jednorazowo wypłacić do 100 funtów, a maksymalny limit to 300 funtów. Do tej pory z usługi skorzystało już 8000 klientów szkockiego banku, ale aplikację na smartfonach zainstalowało aż 2,6 mln osób.

- Nasz nowy projekt to naprawdę prosty i bezpieczny sposób na ułatwienie klientom korzystania z bankomatów gdziekolwiek są i kiedykolwiek tego chcą - podsumował Ben Green, szef projektu RBS.

Reklama

Podobną usługę na terenie Polski już od sierpnia 2011 r. oferuje SkyCash Poland S.A. Środki zgromadzone na koncie SkyCash można wypłacać z dowolnego terminalu sieci Euronet na terenie całej Polski bez użycia karty bankomatowej. Zasada działania jest podobna, co zastosowana w szkockim banku - również konieczne jest zainstalowanie specjalnej aplikacji na telefonie komórkowym. Co istotne, z rozwiązania mogą korzystać nie tylko użytkownicy nowoczesnych smartfonów, ale także właściciele starszych modeli z dostępem do internetu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama