Reklama

Sala kinowa w samolocie? Fotel Euphony to prawdziwa rewolucja

Wkrótce oglądając film w samolocie poczujesz się jak w prawdziwym kinie. Francuska firma Safran Seats opracowała nowy model foteli lotniczych wyposażonych w najwyższej klasy głośniki zamontowane w zagłówki foteli.

Lot samolotem na długich trasach może okazać się przyjemnym doświadczeniem, jeśli w jego trakcie możemy obejrzeć ulubiony film lub posłuchać muzyki. Firmy lotnicze prześcigają się w oferowaniu pasażerom pokładowej rozrywki na najwyższym poziomie. Dla wielu osób męczące jest zakładanie obowiązkowych słuchawek w trakcie lotu, aby móc cieszyć się filmami czy grami wideo. Francuski producent foteli lotniczych firma Safran Seats postanowiła rozwiązać ten problem. Fotel Euphony oferuje słuchanie muzyki czy oglądania filmów z dźwiękiem, który jakością ma dorównywać sali kinowej. W zagłówku zostały zamontowane głośniki firmy Devialet, która także zadbała o opracowanie całego systemu audio. Po raz pierwszy nowy fotel został zaprezentowany na targach Aircraft Interiors Expo (AIX) w Hamburgu w Niemczech. 

Reklama

Na pierwszy rzut oka Euphony wygląda jak zwykły fotel lotniczy. Wszystko jednak się zmienia, kiedy zaczniemy korzystać z pokładowego systemu multimedialnej rozrywki. Jakość dźwięku natychmiast zachwyca, a w czasie oglądania filmów fantastycznie słychać efekty przestrzenne oferowane przez system Dolby Digital. Firma Safran Seats robiła doświadczenia na pokładach samolotów, na których zamontowano dźwiękowe fotele. Wyniki zaskoczyły wszystkich. Pasażerowie już po chwili zapominali o tym, że lecą samolotem, a uciążliwy dźwięk silników w miarę oglądania filmu wydawał się zanikać i - o dziwo - w ogóle nie przeszkadzał podczas seansu. Kolejną zaletą "dźwiękowego fotela" było to, że w trakcie oglądania filmu można było prowadzić rozmowę bez uciążliwego zdejmowania słuchawek. Także komunikaty załogi mogłyby być nadawane tylko przez system głośników w samolocie, a bez potrzeby wyciszania ścieżki dźwiękowej filmu, co jest tak irytujące w przypadku słuchawek. 

Tylko dla pasażerów droższych klas

Fotel Euphony ma wiele zalet, ale ma także podstawową wadę - dźwięk oglądanego filmu czy słuchanej muzyki mógłby przeszkadzać w podróży innym pasażerom. I dlatego firma zastrzega, że nowy model fotela będzie mógł być oferowany tylko dla tych, którzy podróżują pierwszą klasą lub klasą biznes premium. Od wielu lat firmy lotnicze pasażerom płacącym najwięcej za bilety oferują izolowane kabiny, w których fotel Euphony byłby kolejną atrakcyjną ofertą. 

Nowy "dźwiękowy fotel" przechodzi ostatnie testy. Firma Safran Seats poinformowała, że podpisała umowę z jednym z największych lotniczych przewoźników na świecie. Już na początku przyszłego roku pierwsze fotele Euphony mają pojawić się na pokładach samolotów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lotnictwo | fotele | samolot | sprzęt audio

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy