Reklama

Magenta - nieznana twarz iOS

System operacyjny jest najważniejszą częścią oprogramowania każdego urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku iPhone'a i jego iOS. Projekt Magenta zmierza do odtworzenia pierwszej wersji tego systemu przy pomocy dostępnych bibliotek Open Source.

Za projektem stoi deweloperka podpisująca się jako Christina B. Głównym celem jest stworzenie klonu systemu operacyjnego z Cupertino, który mógłby być uruchomiony na każdym chipie ARMv7. Tak jak w przypadku iOS podstawą prac jest dostępne za darmo jądro Darwin. Christina planuje zaimplementować także wyższe warstwy systemu by można było uruchomić 99-100 procent aplikacji pisanych z myślą o iOS.

Możliwość uruchomienia aplikacji nie jest jednak celem samym w sobie. Chodzi raczej o sprawdzenie umiejętności i możliwości bibliotek Open Source. Cytując autorkę: "jeśli jesteście zainteresowani projektem tylko dlatego, że będzie można uruchomić aplikacje na iOS, proszę, opuśćcie tą stronę."

Niezależnie od tego, że możliwość uruchomienia aplikacji na iOS na sprzęcie, który nie został wyprodukowany przez Apple jest pociągająca, sam projekt jest bardzo interesującym przykładem na to, jaki potencjał drzemie dziś w Open Source.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy