iOS

Środa, 30 sierpnia 2023 (11:41) Aktualizacja Czwartek, 14 września 2023 (10:45)
iOS to system operacyjny stworzony przez firmę Apple i przeznaczony dla urządzeń mobilnych przez nią produkowanych. To m.in. iPhone, iPod touch czy iPad.
iOS - najważniejsze informacje
iOS to system operacyjny stosowany w produktach firmy Apple, m.in. iPhone'ach. /123RF/PICSEL

iOS - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  system operacyjny

iOS – opis produktu

Do 2010 roku system znany był pod nazwą iPhone OS. Bazuje on na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym na Darwinie. 

W oryginalnej wersji iOS dostępny jest wyłącznie na urządzenia spod szyldu Apple.

System operacyjny iOS składa się z czterech tzw. abstrakcyjnych warstw:
 • Core OS. To najniższa warstw, zawierająca jądro Darwin. Dzięki niej możliwa jest interakcja sprzętu z oprogramowaniem.
 • Core Services. To rdzenny zestaw podstawowych bibliotek. Służy do zarządzania pracą wątków i aplikacji. Core Services to jednocześnie szereg funkcji, takich jak obsługa sieci, obsługa bazy danych (SQLite), ale nie tylko. Użytkownik nie zawsze odczuwa działanie tych funkcjonalności, choć z nich korzysta.
 • Media. To warstwa iOS, dzięki której możliwa jest obsługa multimediów – dźwięku i obrazu. Media odpowiadają za odtwarzanie wideo i obsługę formatów plików graficznych. Składa się ona ze znanych bibliotek, np. OpenGL, OpenAL czy Core Animation.
 • Cocoa Touch. To biblioteka interfejsu konkretnego użytkownika, która wykorzystuje ekran dotykowy. To odróżnia go od klasycznego Cocoa znanego z systemu OS X. W ramach tej warstwy zachodzi także obsługa akcelerometru.
System iOS powoduje, że wszystkie urządzenia mobilne Apple są funkcjonalne, wydajne i dostosowane do konkretnego użytkownika.

To właśnie intuicyjność i wielozadaniowość są cechami, które system iOS dodatkowo zapewnia wszystkim właścicielom iPadów oraz iPhone’ów.

iOS – ciekawostki

Procedury reklamacyjne w Apple są proste i przebiegają bardzo sprawnie. Jeżeli zgłosi się usterkę, której nie można uznać za mechaniczną, wystarczy, wybrać się do najbliższego punktu serwisowego marki.

Naprawa trwa krótko i nie potrzeba do jej przeprowadzenia nawet dokumentu, który potwierdza zakup urządzenia.

System iOS pozwala na integrację wszystkich urządzeń marki Apple. Większość użytkowników komputerów Apple korzysta także z iPhone’a, AirPods czy Apple Watch. Apple ID pozwala zsynchronizować je wszystkie, a w efekcie niezależnie od używanego sprzętu użytkownik ma dostęp do tej samej bazy kontaktów czy swoich zdjęć.

iOS - Wiadomości

iOS - Zdjęcia

iOS - Wideo

 • iPad 5 w pełnej okazałości

  Czwartek, 19 września 2013 (14:15)
  Powyższy materiał wideo może rozwiać wszelkie niepewności związane z wyglądem iPada 5. Autor prezentuje bowiem nadchodzący tablet Apple w pełnej okazałości i porównuje z poprzednikiem...