Meltemi - Linux dla tanich komórek Nokii

Wydawało się, że odejście Nokii od MeeGo i skupienie się głównie na słuchawkach z Windowsem spowoduje, iż Finowie nie będą się angażować w żadne nowe projekty. Tymczasem pojawiają się informacje o projekcie Meltemi, czyli Linuksie dla najtańszych telefonów.

Tak przynajmniej wynika z informacji "The Wall Street Journal", choć oficjalnie Nokia odmawia jakiegokolwiek komentarza. Według dziennikarzy, projektem ma kierować szef działu telefonów Mary McDowell, a zastosowaniem dla nowego systemu mają być telefony, które są za słabe na WP7.

Czy oznacza to koniec oprogramowania Series 40, które wraz z premierą serii Touch & Type doczekało się obsługi ekranu dotykowego, a także spopularyzowania Wi-Fi? Ciężko to określić, natomiast wydaje się, że niezagrożone są jeszcze prostsze modele z oprogramowaniem Series 30, których możliwości kończą się właściwie na rozmowach i SMS-ach.

Spać spokojnie mogą też modele z Androidem, czy Windowsem - nawet ich najsłabsze wersje powinny oferować większe możliwości niż nowy, tajemniczy projekt Nokii. A może Meltemi to zwyczajnie odświeżony, a może i nieco zubożony Symbian? Jeśli nawet, to oby nowy projekt nie skończył tak, jak jego protoplasta, który z lidera mobilnego rynku, stał się systemem przestarzałym i coraz bardziej niszowym.

Reklama

Wiadomo, że Nokii zależy na utrzymaniu wysokich udziałów w kategorii telefonów klasycznych (tzw. feature phones) - obecnie należy do niej prawie połowa rynku. Być może też telefony z Meltemi na pokładzie będą świetną opcją dla biedniejszych rynków (np. afrykańskich), gdzie słuchawki z Windowsem stanowić będą zbyt poważne obciążenie budżetu. Prawdopodobne jest też, iż Nokia chce mocniej niż do tej pory konkurować z bada OS Samsunga, który radzi sobie lepiej, niż można byłoby się spodziewać. W ostatnim czasie pojawiły się też informacje, jakoby nad własnym systemem pracowało HTC, może więc firma kierowana przez Stephena Elopa nie chce być gorsza?

Po modzie na otwartego Androida, przyszedł trend na projektowanie własnych systemów. Oby skończyło się to lepiej niż w przypadku właśnie Maemo czy Meego, ciekawe też jak poradzi sobie świeżo zaprezentowany Tizen.

Szansy na sukces nowego systemu z Finlandii nie widzi natomiast ceniony bloger Eldar Muratzin, według którego nad Meltemi pracować będą ci sami ludzie, co nad Maemo, podobny będzie też interfejs, ale jądro systemu już zupełnie inne.

Czy cokolwiek wyjaśni się podczas nadchodzącej konferencji Nokia World? To trochę wątpliwe, bo jej główny temat to smartfony z Windows Phone 7. Ponadto, jeśli nawet coś jest na rzeczy, to do premiery pierwszych słuchawek z nowym OS-em jeszcze bardzo daleko.

Kamil Homziak

http://komorkomania.pl/

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nokia | Linux
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy