Mobilny internet: Coraz większe limity

Na początku kwietnia 2010 komórkowa sieć Plus wprowadziła nową ofertę mobilnego Internetu iPlus, zwiększając limity danych. Porównaliśmy oferty mobilnego internetu pozostałych operatorów. Jak teraz przedstawia się sytuacja na rynku komórkowym?

Potwierdzają się przewidywania analityków rynku, którzy twierdzili, że w tym roku możemy spodziewać się coraz lepszych ofert mobilnego internetu. Jednak operatorzy, zamiast obniżać ceny, proponują użytkownikom coraz większe limity danych w tej samej cenie. Kilka dni temu nową ofertę wprowadziła sieć Plus. Obecnie limity abonamentowe na rynku przedstawiają się następująco:

Uwaga! Powyższa tabelka obejmuje standardową ofertę u infrastrukturalnych operatorów komórkowych w Polsce. Przypomnijmy, że operatorzy oferują różne wersje promocji obniżając cenę za abonament, np. w opcji umowa bez modemu w promocyjnej cenie. Należy też pamiętać, że wykorzystanie limitu przed końcem okresu rozliczeniowego nie oznacza, że operator zablokuje dostęp do internetu. Większość telekomów po wykorzystaniu limitu nadal pozwala korzystać z sieci, ale z ograniczoną prędkością.

Reklama

Oprócz nowych, większych limitów w tej samej cenie, komórkowa sieć Plus kusi klientów dodatkami. Aktywując usługę iPluspobieracz klienci mogą zwiększyć limit danych do 100 GB (z pakietu można korzystać od północy do 9 rano, cena usługi od 10 do 0 zł miesięcznie - w zależności od wybranej taryfy iPlus). Dodatkowo, klienci podpisujący umowę z operatorem mogą za 1,22 zł wykupić antywirusowy Kaspersky Internet Security 2010 z dwuletnią licencją. Z kolei klienci posiadający jednocześnie abonament telefoniczny w Plusie, w ramach propozycji "Razem Lepiej w Plusie" otrzymują dodatkowy nieograniczony dostęp do internetu przez komórkę.

Sieć Orange swoją ofertę mobilnego internetu odświeżała w lutym 2010 roku, także zwiększając limity danych w ramach dotychczasowych opcji abonamentowych. Pomarańczowy operator kusi przede wszystkim Pakietem Złotówek, który można wykorzystać samemu lub przekazać bliskim, którzy mają telefon z abonamentem, mix lub na kartę w Orange. Pakiet wynosi 20 lub 30 zł miesięcznie (w zależności od wybranego abonamentu). Można go wykorzystać na usługi wewnątrz sieci oraz na numery stacjonarne. Posiadacze wyższych abonamentów mogą korzystać także z technologii CDMA

Komórkowa sieć Era dawno nie wprowadzała modyfikacji w swojej podstawowej ofercie mobilnego internetu. Operator woli promować sprzedaż usługi oferując dodatkowe usługi, np. telefon stacjonarny za 1 zł (niestety przy umowie na aż 36 miesięcy). Dodatkowo dotychczasowi abonenci usług głosowych, którzy podpiszą umowę na mobilny internet, mogą liczyć na obniżony (o 10 zł miesięcznie) abonament za internet.

Należy jednak uważać podczas wyboru najniższego abonamentu - Blueconnect 29. W tym przypadku korzystanie z internetu może okazać się zbyt kosztowne - po wykorzystaniu limitu 300 MB klient płaci za transmisję danych (0,03 zł za 100 kB) a prędkość internetu jest ograniczona do 1 Mb/s.

Oferta komórkowej sieci Play jest atrakcyjna na płaszczyźnie dane a cena. Dodatkowo, klient podpisuje umowę jedynie na 18 miesięcy, a nie na dwa lata. Jednak należy pamiętać, że internet w sieci Play posiada ograniczenia zasięgu (ponad 600 miast, co może być przeszkodą dla osób podróżujących) oraz prędkości (512 Kb/s w najniższej opcji z 2GB oraz 1 Mb/s w pozostałych opcjach).

Media2
Dowiedz się więcej na temat: abonament | operator | Plus | Internet | limity | mobilny internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy