Mobilny internet ma coraz więcej fanów

Mobilny internet oferowany przez operatorów komórkowych staje się coraz częściej alternatywą do korzystania z globalnej siei przez łącze stacjonarne. Nie trzeba się obawiać, że w wersji mobilnej jakość tej usługi będzie znacznie gorsza.

Potwierdziły to badania firmy Audytel przeprowadzone w 22 miastach w grudniu 2008 r. Średnia zmierzona prędkość pobierania danych dla wszystkich operatorów komórkowych wyniosła nieco ponad 700 kbit/s.

Średnia mierzona: 1. Polkomtel

Pierwsze miejsce zajął Polkomtel (822 kbit/s) przed PTK Centertel (803 kbit/s); poniżej średniej mierzonej dla wszystkich operatorów znalazły się PTC (645 kbit/s) i P4 (553 kbit/s). - To prędkości porównywalne z tymi, jakie faktycznie uzyskują użytkownicy usług stacjonarnych - Grzegorz Bernatek, kierownik działu analiz w Audytelu. Podkreśla on jednak, że występują duże różnice w zależności od tego, gdzie i kiedy korzystamy z mobilnego Internetu. Prędkość transferu może spaść szczególnie w godzinach szczytu, które przypadają na między 19 a 21.

Reklama

HSDPA w miastach

Z reguły też większym komfortem surfowania będą się cieszyć mieszkańcy największych aglomeracji, bo właśnie tam operatory komórkowi najbardziej rozbudowują swą infrastrukturę i wykorzystują najnowocześniejsze technologie, takie jak HSDPA.

Mimo to we wnioskach z przeprowadzonych badań znalazło się stwierdzenie, że codzienne korzystanie z mobilnego internetu właściwie nie wykazuje różnic z dostępem stacjonarnym.

- Strony WWW oraz pliki multimedialne pobierają się w zasadzie równie szybko, niekiedy tylko można odczuć nieco większe opóźniania przy przeglądaniu skomplikowanych stron WWW. Omawianych opóźnień nie odczuwa się natomiast znaczącym stopniu w aplikacjach VoIP typu Skype - czytamy w raporcie.

Drożej? To mit

Audytel rozprawia się też z innym mitem. Nie jest wcale bowiem prawdą, że korzystanie z mobilnego internetu jest droższe niż ze stacjonarnego. Jest wręcz odwrotnie.

Na przykład decydując się na jedną z najatrakcyjniejszych dziś ofert stacjonarnego internetu - łącze 1 Mbit/s w Orange Freedom, które kupimy na 24 miesiące, uwzględniając wszystkie koszty (54 zł miesięcznie za abonament plus koszty utrzymania linii abonenckiej 36,6 zł miesięcznie) łączna wartość rachunków przez 2 lata wyniesie 2 194,4 zł.

Taniej, taniej niż stacjonarnie!

Natomiast decydując się na usługę Plus na taki sam okres (abonament miesięczny 75 zł) w ciągu dwóch lat zapłacimy 1731 zł. Oznacza to, że w sumie zapłacimy o ponad 20 proc. mniej niż korzystając z usługi stacjonarnej.

Zdaniem Grzegorza Bernatka mobilny internet ma jeszcze najlepsze lata przed sobą, co się wiąże m.in. z wprowadzaniem szybszych technologii, np. LTE zwiększającej transfer do 100 Mbit/s. Szybko rosnąca popularność mobilnego Internetu nie znaczy, że będziemy masowo rezygnować z Internetu stacjonarnego.

- Jest to technologia stabilniejsza i lepiej nadaje się do korzystania z takich usług jak wideo na żądanie czy telewizja internetowa - podkreśla Bernatek.

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: Internet | mobilny internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy