Nadchodzi internet czwartej generacji

Specjaliści z firmy Ericsson są pewni, że podstawowym standardem dla sieci 4G będzie technologia LTE, który zastąpi HSPA. Komercyjne uruchomienie LTE zaplanowano na 2009 rok. WiMax pozostanie standardem niszowym.

Technologie bezprzewodowe wkrótce staną się dominującym sposobem łączenia się z internetem, zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw i administracji.

Obecnie zwykle wykorzystuje się do tego HSPA. Eksperci Ericssona uważają, że LTE stanie się naturalnym następcą technologii, które już odniosły sukces na rynku , czyli GSM/WCDMA/HSPA. Komercyjne wprowadzenie tego produktu planowane jest na 2009 rok.

Long Term Evolution (LTE) to technologia przyszłości, która pozwala na bezprzewodową transmisję danych z prędkością do 300 Mb/s. Umożliwi powszechne korzystanie z zaawansowanych usług, takich jak interaktywna telewizja, nowe formy rozrywki czy profesjonalne rozwiązania dla biznesu.

Reklama

- Dzięki LTE będziemy w stanie osiągać prędkości rzędu 300 Mb/s. Żadna z alternatywnych technologii nie może zbliżyć się do tego wyniku - ani WiMax, ani HSPA. Dlatego to LTE jest pierwszym prawdziwym standardem dla sieci 4G - uważa Hakan Eriksson, Chief TechnologyOfficer w firmie Ericsson.

Z tą opinią zgadzają się najwięksi światowi operatorzy, tacy jak Verizon, Vodafone, China Mobile, DoCoMo i T-Mobile, którzy również uznają LTE za najlepszy standard dla sieci 4G.

Z szacunków przedstawionych przez firmę Ericsson wynika, że liczba użytkowników korzystających z mobilnego dostępu do internetu w rodzinie technologii, do której należy LTE, wzrośnie w ciągu kilku lat z niespełna 4 mld do 6,5 mld. W tym samym czasie liczba użytkowników internetu w technologii CDMA będzie pozostawał na stałym poziomie. Grupa klientów, korzystających z WiMaxa będzie wciąż stanowić nieznaczną niszę.

Według specjalistów z Ericssona ruch transmisji danych w sieciach mobilnych w ciągu kilku najbliższych lat wzrośnie wielokrotnie. Już w 2007 roku na całym świecie transmisja danych w sieciach WCDMA/HSPA wzrosła o 600 proc. a liczba abonentów się potroiła. To zjawisko będzie przyspieszało - rosnący wolumen transmisji danych skłania operatorów do wdrażania nowych, bardziej wydajnych technologii. Dlatego szybki, bezprzewodowy internet będzie się rozwijał dzięki HSPA, a potem płynnie przejdzie na platformę LTE.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: technologia | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy