Nawigacja i komputer pokładowy w jednym - ecoRoute HD

Garmin wprowadza na polski rynek ecoRoute HD, łatwy w instalacji nadajnik, który pozwala na wymianę danych pomiędzy komputerem pokładowym samochodu a kompatybilnym urządzeniem nawigacyjnym Garmin nüvi.

Rozwiązanie takie umożliwia monitorowanie na bieżąco kluczowych parametrów pracy pojazdu. Dzięki temu możemy zoptymalizować styl jazdy, co przełoży się również na ograniczenie zużycia paliwa i oszczędności w naszym portfelu.

Do korzystania z ecoRoute HD niezbędne jest kompatybilne urządzenie Garmin nüvi. Sam nadajnik nie wymaga skomplikowanej instalacji - podłącza się go do standardowego portu diagnostycznego samochodu (OBD II). W ten sposób uzyskać można dostęp do najważniejszych parametrów i danych dotyczących naszego pojazdu (RPM, temperatura płynu chłodzącego, przepływ powietrza i paliwa oraz wielu innych), które są przesyłane bezprzewodowo (Bluetooth) a następnie wyświetlane na ekranie Garmin nüvi. Na podstawie otrzymanych informacji, wyliczane jest również m.in. aktualne zużycie paliwa, poziom emisji spalin czy obciążenie silnika. Dodatkowo system ecoRoute HD daje możliwość odczytywania i wyświetlania na ekranie nawigacji kodów diagnostycznych (Diagnostic Trouble Codes - DTC).

Reklama

EcoRoute HD umożliwia również ręczną dezaktywację niektórych komunikatów, takich jak np. "check engine". Niewątpliwą zaletą jest opcja dostosowania wyświetlanych wskaźników do potrzeb danego kierowcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu na bieżąco możemy monitorować interesujące nas parametry, co pozwala na zoptymalizowanie naszego stylu jazdy (prędkość, przyśpieszenie, hamowanie itp.) tak, aby zminimalizować zużycie paliwa.

EcoRoute HD jest kompatybilne z najpopularniejszymi modelami nawigacji samochodowej z serii nüvi, które wyposażone zostały w łączność Bluetooth, takimi jak 1290, 1390, 1490, 1690, 3790. Urządzenie będzie również zgodne z produktami Garmin, których wprowadzenie do sprzedaży jest dopiero planowane.

Kierowcy korzystający z rozwiązania Garmin ecoRoute HD uzyskają łatwy dostęp do wielu informacji, takich jak:

- Temperatura na wlocie powietrza,

- Temperatura płynu chłodzącego,

- Położenie przepustnicy i obciążenia silnika,

- Ciśnienie na przewodzie wlotowym rozgałęzionym,

- Akumulator i system zasilania,

- Wskaźnik przepływu powietrza,

- Kąt wyprzedzenia zapłonu,

- Poziom emisji spalin.

Użytkownicy nawigacji nüvi, oprócz standardowych opcji "szybkiej trasy" i "najkrótszej trasy", mają także możliwość wyboru trasy zapewniającej najniższe zużycie paliwa. Korzystając z ecoRoute i raportów zużycia paliwa (Fuel Report), przebytej trasy (Mileage Report) oraz podpowiedzi dotyczących ekonomicznej jazdy, kierowcy mają możliwość oszczędzania paliwa jeszcze na etapie planowania podróży.

Fuel Report umożliwia dokładne śledzenie zużycia paliwa w danym czasie a Mileage Report monitoruje zużycie paliwa na oznaczonych fragmentach trasy. Ponadto kierowcy mogą dostosować nüvi do danego samochodu wybierając odpowiedni "profil pojazdu" z menu narzędzia ecoRoute. Dzięki temu można będzie podać dokładne zużycie paliwa oraz cenę paliwa, co pomoże w obliczeniu oszczędności jakie uzyskamy po wybraniu danej trasy.

Robert Kamiński

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: Garmin | komputer pokładowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy