Garmin

Czwartek, 2 listopada 2023 (14:12) Aktualizacja Poniedziałek, 20 listopada 2023 (10:35)
Garmin to firma technologiczna znana przede wszystkim z produkcji zaawansowanych systemów nawigacyjnych GPS. Oprócz systemów GPS dla pojazdów, Garmin produkuje również urządzenia dla lotnictwa, żeglarstwa, turystyki pieszej i rowerowej. Firma ta rozszerzyła swoją ofertę o inteligentne zegarki i opaski fitness, które cieszą się dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie.
Garmin - najważniejsze informacje
Garmin to przede wszystkim producent urządzeń nawigacyjnych GPS. /123RF/PICSEL

Garmin - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1989

 • Kraj założenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

Garmin. Co to za firma?

Garmin jest amerykańską firmą, która zajmuje się produkcją urządzeń elektronicznych. Siedziba firmy znajduje się w Szwajcarii – w mieście Szafuz. Spółka ma jednak oddziały w różnych krajach, również w Polsce, gdzie funkcjonuje jako Garmin Poland. Flagowymi produktami firmy są:
 • odbiorniki GPS,
 • urządzenia wearables, czyli ubrania oraz akcesoria, w których wykorzystano zaawansowaną technologię elektroniczną.
Firma została założona w 1989 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej pierwszym produktem był GPS 100, który powstał w 1991 roku. Nie było to urządzenie, które umożliwiałoby prowadzenie użytkownika z punktu startowego do docelowego. Wyświetlało natomiast najważniejsze informacje, takie jak współrzędne geograficzne oraz aktualny czas. Wymagało odpowiedniej wiedzy do nawigowania w terenie. Pomimo początkowych trudności, założyciele Garmin dalej rozwijali swoje produkty. Pozwoliło im to utrzymać się na rynku, a po latach pokonać konkurencję.

Co produkuje Garmin?

Garmin to firma, która przez lata kojarzona była głównie z nawigacjami samochodowymi. Jednak procent zysku z tego tytułu jest znacznie mniejszy niż jeszcze do niedawna. Wynika to przede wszystkim z szerokiego dostępu do smartfonów, które pozwalają na korzystanie z darmowych rozwiązań, takich jak Mapy Google. W dalszym ciągu flagowymi produktami firmy Garmin są urządzenia wykorzystujące GPS.

Wśród wielu innych urządzeń można wymienić m.in.:
 • nawigacje samochodowe, motocyklowe, dla kamperów, rowerów oraz dla pojazdów off-road,
 • zegarki, w tym smartwatche, outdoorowe (Fenix czy Epix), biegowe (seria Forrunner), dla golfiarzy czy żeglarzy,
 • urządzenia dla kolarzy, takie jak radary rowerowe Varia czy czujniki mocy Rally,
 • echosondy, radia VHF, radary, autopiloty,
 • urządzenia przeznaczone do szkolenia psów, takie jak Alpha 200,
 • urządzenia dla lotnictwa cywilnego.

Firma Garmin była jedną z pierwszych na świecie, która oferowała klientom dostęp do nawigacji GPS. 

Rozwój technologii sprawił, że przed bumem na telefony smart oraz łatwy dostęp do internetu to właśnie sprzęt od Garmina pozwalał dotrzeć do celu. Firma współpracuje z uznanymi producentami samochodów klasy premium na całym świecie. Urządzenia producenta montowane są w popularnych autach, które wykorzystywane są na całym świecie.

Jednym z kluczowych posunięć firmy Garmin, był rozwój w kierunku technologii sportowej oraz outdoorowej. 

Garmin w swojej ofercie ma szereg zegarków sportowych czy liczników rowerowych. Producent oferuje również smartwatche mierzące najważniejsze funkcje życiowe oraz monitorujące przebytą trasę czy wysiłek. Garmin skutecznie wypełnił popyt tego rodzaju produkty.

Firma Garmin dostarcza nie tylko nawigacje do samochodów, ale przyczynia się do prawdziwej rewolucji na rynku.

Jest ona jednym z czołowych producentów, zaopatrujących lotnictwo cywilne oraz instytucje wojskowe w niezbędny sprzęt nawigacyjny. W 2000 roku firma stała się właścicielem aż 35 patentów, które wykorzystują technologię GPS Garmin. W 2018 roku Garmin podjął współpracę z Centrum Medycznym Uniwersytetu w Kansas. Ma ona celu prowadzenie badań związanych z bezdechem sennym oraz migotaniem przedsionków.

Temat Garmin znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Garmin

Garmin - Wiadomości