Numery z 10 cyframi - UKE wyjaśnia

W związku z licznymi pytania napływającymi do naszej redakcji, na temat 10-cyfrowych numerów telefonicznych, publikujemy informacje przekazaną nam przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Klienci sieci stacjonarnych będą nadal używali w sieciach stacjonarnych dotychczasowych 10-cyfrowych numerów, tak więc dla klienta nic się nie zmieni od strony wybierania numeru - mamy zaś nadzieję, że doprowadzi to utworzenia jednej strefy taryfikacyjnej w kraju (dla abonentów zniknie pojęcie strefa numeracyjna) a tym samym do obniżenia opłat za połączenia telefoniczne.

Druga część zmian to zmiana numerów komórkowych poprzez dodanie jednej (i dla wszystkich sieci tej samej) cyfry zamiast zera na początku numeru. Po tej cyfrze będziemy rozpoznawać, że dzwonimy do sieci komórkowych. Zmiana nie spowoduje konieczności zmiany kart SIM dla klientów.

Reklama

Rozporządzenie zmieniające Plan Numeracji Krajowej (PNK) wydaje minister właściwy w sprawach łączności, więc zmiana jeśli nastąpi, to jedynie za jego zgodą. Zmiana nastąpi w II połowie 2008 roku, obecnie trwają prace koncepcyjne, legislacyjne a operatorzy muszą mieć odpowiedni czas na dostosowanie się do zmian.

W wyniku zmian uzyskamy także duże rezerwy numeracyjne na nowe usługi i nowe sieci."

Mamy nadzieję, że powyższy komunikat rozwiał wszystkie wątpliwości naszych Czytelników.

PG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UKE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy