Od lipca mobilny internet bez niespodzianek

Od 1 lipca 2010 roku klienci nie muszą się już martwić, że dostaną rachunek na ogromną kwotę, jeśli przebywając za granicą w obrębie UE będą korzystać z internetu przez sieć łączności komórkowej przy użyciu telefonu lub komputera.

Zgodnie z przepisami UE w sprawie roamingu od 1 lipca limit opłat za korzystanie z internetu w sieci łączności komórkowej podczas pobytu za granicą będzie wynosił 50 euro bez VAT (chyba że abonent wystąpi o ustalenie innego limitu - wyższego lub niższego). Po wykorzystaniu przez klientów 80 proc. ustalonego wcześniej limitu operatorzy będą zobowiązani do wysłania im wiadomości ostrzegawczej, a po przekroczeniu całego limitu będą musieli odciąć im dostęp do internetu, chyba że dany klient wyrazi chęć dalszego korzystania z sieci w bieżącym miesiącu.

Ponadto maksymalna stawka hurtowa za przesyłanie danych w roamingu spadnie z 1 euro do 80 centów za 1MB. Maksymalna cena połączenia w roamingu spadnie do z 43 do 39 centów za minutę (bez VAT), zaś cena za odebranie rozmowy będzie wynosić maksymalnie 15 centów za minutę (bez VAT), czyli o 4 centy mniej niż dotychczas. Koszt wykonywania i odbierania połączeń podczas pobytu za granicą w obrębie UE będzie teraz o 73 proc. niższy niż w 2005 r., kiedy to UE po raz pierwszy podjęła działania mające na celu obniżenie wygórowanych stawek za połączenia w roamingu.

Reklama

- To już koniec przykrych niespodzianek na rachunkach za telefon komórkowy. Dotyczy to zarówno turystów, jak i osób podróżujących służbowo, które korzystają z internetu za pośrednictwem smartfonów i laptopów podczas pobytu w innych krajach UE. Unia obniża również koszt połączeń w roamingu dla podróżujących. Jestem zdecydowana podjąć działania, dzięki którym rynki telekomunikacyjne w UE staną się bardziej konkurencyjne - mówi Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca komisji, która odpowiada za agendę cyfrową.

Maksymalne ceny detaliczne połączeń w roamingu (bez VAT) również zostaną obniżone. Spadną prawie o 10 proc., z 43 do 39 centów za minutę w przypadku połączeń wychodzących oraz o ponad 20 proc., z 19 do 15 centów za minutę w przypadku połączeń przychodzących.

Ponadto odsłuchanie informacji o nowej wiadomości głosowej stanie się nieodpłatne, choć abonenci nadal będą płacić za odsłuchiwanie wiadomości głosowych w roamingu. Ceny krótkich wiadomości tekstowych pozostaną na poziomie 11 centów za wiadomość.

Krajowe organy regulacyjne ds. telekomunikacji w państwach członkowskich będą odpowiedzialne za dopilnowanie, by operatorzy przestrzegali nowych przepisów dotyczących przesyłania danych w roamingu i niższych cen połączeń głosowych. W razie problemów lub pytań dotyczących nowych limitów klienci mogą się zwrócić do krajowego organu regulacyjnego w państwie członkowskim, w którym siedzibę ma ich operator.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: VAT | Internet | mobilny internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy